VU Matematikos ir informatikos institutas Vilniaus Universitetas Matematikos ir informatikos institutas
VU Matematikos ir informatikos institutas
APIE MII
MOKSLAS
DOKTORANTŪRA IR ŠVIETIMAS
LEIDYBA
BIBLIOTEKA
DARBUOTOJAI
PROJEKTAI
DISKUSIJOS
NAUJIENOS/SKELBIMAI
APIE MII SVETAINĘ
NUORODOS
 ENGLISH


Kodėl mes norim būti "nežinomi"?

Iš viso žinučių: 56
1.   Stasys 2009.07.06 22:53
  Tema kurią siūlau yra tikrai ne fundamentali -- žymiai svarbiau būtų padiskutuoti apie paties mokslo Lietuvoje išlikimą. Bet smulkmenos kartais paaiškina  didesnes netektis ...
(Apie tai kada nors.)

Tad mano klausimas:

Kodėl tiek mažai Lietuvos matematikų turi savo asmeninius Web puslapius?

Laikai pasikeitė -- bendraminčiai ieško dabar bendraminčių internete, ne Doklady AN SSSR, ar kitur.

Pamatęs, kas darosi kitur, žinau, kad Lietuvos matematika yra viena iš geriausių, viena iš tų, kuri gali pasaulį nustebinti.

Ar nebūtų gražu, jei pasaulis  apie mus  kiek daugiau sužinotų? Per mūsų asmeninius interneto puslapius.

Tai, kad mes internete tik per instituto "oficialius" puslapius pristatomi, nėra gerai. Jie seni, jie "smirda" pelėsiais, yra neaktualūs.

Tad kur problema? Nenoras savo darbus kitiems parodyti? Ar techninės problemos?

Pati tema "būti internete ar ne?" sako, kad ši diskusijos tema yra greičiausiai pasmerkta "mirčiai". Bet gal kas atsilieps ...
2.   Saulius Maskeliūnas 2009.07.07 16:11
  Spėju, kad atsakymas į jūsų klausimą yra:
todėl, kad asmeninių WWW puslapių turėjimui ir tvarkymui būtina skirti laiko, kurį dauguma matematikų labiau yra linkę skirti tiesioginiam moksliniam darbui.

Techninių problemų nemanau, kad yra: visiems pageidaujantiesiems ir suteikiama vietos serveryje, ir pradiniame etape gali padėti mii.lt administratorė Vilma Dragūnienė.  Jei kam kiltų problemų - kreipkitės į mane.

Kalbant apie oficialių mii.lt puslapių 'apipelijimą', dalies puslapių neaktualumą - yra tame tiesos. Instituto svetainės tvarkymas yra nesibaigiantis gana "Sizifiškas" darbas, pajėgų nedaug turime; ir liapsusų pasitaiko, atsiprašau dėl jų...
Kita vertus, labai prašau: kai pamatote ką 'akis badančio', pasenusio, neatitinkančio tikrovės - malonėkite parašyti el.pašto laiškelį apie tai Vilmai Dragūnienei ar man - taisysim, tobulinsim. Dėkui už visas pastabas, pasiūlymus iš anksto!
3.   Stasys 2009.07.07 17:35
  "todėl, kad asmeninių WWW puslapių turėjimui ir tvarkymui būtina skirti laiko, kurį dauguma matematikų labiau yra linkę skirti tiesioginiam moksliniam darbui."

Sauliau, dėl "tiesioginio darbo". Juk įrodžius teoremą (tiesioginis darbas) reikia ją padaryti žinoma kitiems (paruošti straipsnį, pašnekėti konferencijoje ir pan.). Tam irgi reikia laiko. Skirtumas nuo ankstesnių laikų yra, kad dabar savo rezultatus padaryti prieinamais kolegoms galima žymiai paprasčiau. Per 5 minutes įdėjus straipsnio manuskriptą į savo tinklalapį. Ir tai daro netgi tie, kurie tame savo "tiesioginiame darbe" kai ką iš tikro pasiekė. 

Štai Rolf Nevanlinna Prize laureatai:

1986 Leslie Valiant, United Kingdom
http://people.seas.harvard.edu/~valiant/

1990 Alexander Razborov, Russia
http://people.cs.uchicago.edu/~razborov/ 

1994 Avi Wigderson, Israel
http://math.ias.edu/~avi/ 

1998 Peter Shor, United States
http://www-math.mit.edu/~shor/ 

2002 Madhu Sudan, India
http://people.csail.mit.edu/madhu/ 

2006 Jon Kleinberg, United States
http://www.cs.cornell.edu/home/kleinber/ 

Ar štai Gödel Prize laureatai:

http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del_Prize 

Ir taip toliau. Beveik visi mano kolegos (kaip ir aš pats) vos ne visą reikiamą informaciją susirenku iš autorių asmeninių puslapių. Greit ir efektyvu. Daug efektyviau, nei lakstyti po bibliotekas. Tik kai ieškai 20-30 metų senumo darbų, kartais prireikia ir bibliotekos.

Tad manau, kad interneto ignoravimas gal kiek atspindi ankstesnės kartos rusų matematikų (labai šviesių galvų) mentalitetą: įrodžiau teoremą, ir gerai. Skelbti nėra ko. Na gal kokiam seminare. Na gal dar Doklady, bet jau be įrodymo. Tai buvo galima, nebuvo "kapitalistinės" sistemos, darbo vieta garantuota. Bet (deja?) laikai pasikeitė. Esam toj sistemoj. Ir čia reikia ne tik teoremas įrodinėti, bet ir mokėti ją "parduoti".   

Aš šį klausimą iškėliau daugiau "instituto krizės" ir neaiškios ateities kontekste. Mums reikėtų stipriau savo rezultatus reklamuoti, daryti prieinamais. Asmeniniai tiklapiai yra pats tas. Jei to nedarysim, tai ir toliau būsim vertinami pagal kažkokius "ISI punktus", "balus".

Tai, kad instituto oficialūs puslapiai "kvepia naftalinu", taikiau ne būtent mūsų instituto tinklapiui. Taip yra VISUOSE oficialiuose institucijų, firmų ir pan. puslapiuose. Lyginant su kitais, mūsų yra net kiek "gyvesnis", dedama ir naujesnė informacija. (Tiesa, seminarų skelbimuose pasigendu pranešimo santraukos, yra tik pavadinimas.)

Bet trūksta, kaip sakiau, "research contents" -- mokslininkų straipsnių elektroninių versijų.
4.   Stasys 2009.07.07 19:48
  Atsiprašau už tiek daug rašybos klaidų. Rašant greitai ir tokiame mažame langelyje visko pasitaiko ...

Bet aš turiu vieną konkretų pasiūlymą norint palengvinti asmeninių puslapių kūrimą. Tam užtektų, kad Vilma (ar kas kitas suprantantis HTML) paruoštų keletą tokio puslapio variantų. Be jokių "snik-shak", be jokių Java ar pan., galimai "primityviai".  Pasirinkęs vieną iš jų bet kas galėtų tik paredaguoti patį failą įvesdamas savo duomenis. Kitas variantas būtų paprasčiausiai pasiimti kokį patikusį puslapį iš interneto ir pakeisti jo turinį.

Turiu omenyje: kurti ir palaikyti *profesionalius* puslapius reikia laiko ir žinių. Bet mums gi to nereikia! Svarbu ne kaip atrodo, kaip ten kas bliksi ar pan. Svarbu ką įdomaus savo darbui galiu ten rasti. 1994 metais aš įkūriau "Electronic Colloquium on Computational Complexity" http://eccc.hpi-web.de/eccc/index.html
Visai nežinodamas HTML. Nebuvo nei laiko, nei noro tuom domėtis. Padariau "primityvų" savo forma puslapį (toks jis ir liko iki šiol). Bet Colloquium tapo plačiai žinomas.  Ne dėl formos, o dėl savo TURINIO.  Manau, kad kiekvienas instituto matematikas, "pažaidęs" pora popiečių savo puslapį pasidarytų. Įrodytų teoremų skaičius nuo tų poros "prarastų" pusdienių labai nesumažėtų. O jau įrodytos teoremos pasidarytų daug plačiau žinomos. Tuo pačiu ir pats institutas.
5.   Saulius Maskeliūnas 2009.07.10 12:46
  Pakalbėjau su gerb. Vilma Dragūniene. Taip, jokių trukdymų, jei asmuo pageidauja turėti asmeninį puslapį; į jį bus pateikiama nuoroda iš darbuotojo puslapio www.mii.lt svetainėje.
Kitas žinomumo didinimo būdas (puikiai derantis su asmeniškai tvarkomu savo tinklalapiu; o kai kam gal ir tinklalapio apie save tvarkymo savo jėgomis alternatyva) - darbuotojo puslapio www.mii.lt svetainėje papildymas, patikslinimas pagal standartinės anketos duomenis.
Detaliai tai aprašyta: "APIE MII SVETAINĘ -> Duomenų svetainei pateikimas"
T.y., pakanka paimti anketos formą lietuvių ir/arba anglų kalba (Word DOC formatu), ją užpildyti bei pasiųsti Vilmai  Dragūnienei. Ir ji neužilgo tai įkels į darbuotojo puslapį.
6.   Rimas Norvaiša 2009.08.08 11:30
  Asmeniškai aš keletą kartų buvau pradėjęs savąjį asmeninį puslapį, prieš daug metų. Nepavyko dėl techninių problemų, joms spręsti reikėjo gilintis į man neįdomią sritį. Todėl ir užmečiau. Prieš keletą metų bandžiau organizuoti matematikų forumą. Institutas padėjo sukurti puslapį. Dar ir dabar jis prieinamas adresu www.matematika.lt Deja, niekas šiuo forumu taip ir nesusidomėjo. Matyt jo turinys nėra patrauklus. Diskusijas, kurios nespėjo atsirasti, uždariau nes atsibodo kovoti su sekso reklamos atakomis. Įsitikinau, kad Vilius Stakėnas buvo teisus savo prognoze, kad man nieko neišeis.

Šiaip tai oficialusis instituto tinklapis matyt neblogas. Tai Sauliaus nuopelnas. Šiais metais institutas pagal ,,internetinį  matomumą" yra geriausias Lietuvoje tarp institutų. Pasaulyje MII užėmė 332 vietą, rodos tarp kokių 7000 institutų.
7.   Stasys 2009.08.11 02:22
  Rimai, pažiūrėjau į tavo "seną" puslapį. Oho! !  Ir diskusijų temos įdomios. Gaila, kad aš apie šitą "Matematikos Forumą" nežinojau! Tokį dalyką (jei jį norėtum toliau palaikyti) reikėtų geriau reklamuoti. Gal daug kas (kaip aš) apie tai paprasčiausiai nieko nežinojo?  Kas, jei būtų įdėta nuoroda į MII puslapį (viršuje, tarp pagrindinių skyrių)? Ir LMD turėtų būti suinteresuota, tokią nuorodą įsidėti. Ir VU MFI. Taigi -- gal "nesidomėjo" yra tik pasekmė to, kad nežinojo? Nes turinys ir pats sumanymas tikrai įdomus.

Apie matematiką, jos įdomybes manau daugelis norėtų padiskutuoti. Ir apie Lietuvos matematikos/informatikos istoriją. (Oh, kiek daug dalykų mes čia nežinom!) Ką lietuviai į šitą "skrynelę" įnešė? Kas mums gresia? ("Slėniai" ir pan.) Ir -- svarbiausia -- kuo daugiau *realios* informacijos: įdomiausi lietuvių darbai su aprašymais (eiliniui piliečiui suprantamais) to,  kas pasiekta.


"Šiaip tai oficialusis instituto tinklapis matyt neblogas. Tai Sauliaus nuopelnas." Su šituom sutinku visu 100%. Sakydamas apie "pelėsius" aš tik norėjau užaštrinti klausimą -- jis buvo skirtas KITIEMS, mano kolegoms, kurie (skirtingai nei Saulius ar Tu, Rimai) dar vis nesupranta, kad pasaulis pasikeitė: MOKSLAS SKLEIDŽIAMAS INTERNETE (didžiąja dalimi).  Daromas kaip ir seniau (uždarame kambaryje, depresijoje, nusivylime ir t.t.). Bet skelbiamas pasauliui INTERNETE. Ne tik skyriaus seminare ...  ne tik 3-5 žmonėms. Tad atsiskleiskim, parodykim ką turim.

Panaršęs MII darbuotojų puslapiuose suradau tik(!) vieną -- Vidmantą Bentkų -- kuris savo darbus online pasiekiamais padarė. Kodėl kiti to nedaro? Tas gi yra "research content". Tas, ko kiti kolegos ieško. Kodėl nepadarius kažko kaip "MII Research Outcome" kur visi darbuotojai (ar bent dauguma iš jų) pateikia savo darbų PDF (ar kaip nors)? Beje, Vidmantas galėtų ir kitus "pajudinti" ... jis matosi irgi supranta, kad tai svarbu.

Beje, daugelis mano, kad įdėjus savo straipsnio PDF į internetą prasižengiama su "copyright". Visai ne! Negalima (ir tai ne visada - priklauso nuo leidyklos) tik dėti pačios paskutinės (jau priimtos spaudai) versijos. Bet čia irgi tik "grasinimai". Leidyklos žino, kad jos iš mūsų gyvena. Aš pvz. dedu pačias paskutines versijas. Ir kol kas (jau 16 metų) nieko. Jokiu pretenzijų neturėjau.
8.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.11 14:51
  Apmaudu dėl "Matematikos forumo" (www.matematika.lt) apmirimo. Girdėjau, kad jis žadamas kurti, bet kažkaip neišgirdau, kada pilnai pradėtas - tad, nepareklamavau www.mii.lt svetainėje. Jei planuotumėte atgaivinti, jį www.mii.lt galėtų preklamuoti dvejopai:
(1) pagrindinio meniu "Diskusijos" skyrių skeliant į 2 dalis: viena - kaip kad dabar, kita - "Matematikos forumas";
(2) galima parengti reklaminę juostelę www.mii.lt kairėje pusėje;  reikalavimai: plotis: 160 taškų;  aukštis: maždaug 50 ar 60 taškų, nesvarbu. 
Galima ir (3) tai paminėti pagrindiniame www.mii.lt lauke (pradiniame puslapyje) naujienose.

Tad, jei sugalvosite šį forumą 'atgaivinti' (ar sukurti ką nors kito, reklamuotino www.mii.lt svetainėje) - prašau, duokite man žinią, ir būtinai apie tai paskelbsime Instituto internetinėje svetainėje.
9.   Stasys 2009.08.11 22:56
  As būčiau už Sauliaus pasiūlymus (2) ir (3). Žinoma, jei Rimas tą (gerai pradėtą, bet neužtenkamai išreklamuotą) dalyką norėtų tęsti.

Bet mane domina ir (gal net labiau) MII angliška versija. Žiūrint pragmatiškai, ji gal net svarbesnė už lietuvišką. Neturiu galvoje tokių, mums patiems (Lietuvai) reikalingų dalykų, kaip diskusijos, matematikos forumas ar pan. Turiu galvoje "atsivėrimą pasauliui". Jei MII kolegos nenori (kol kas) kurti savų Web puslapių ir dėti ten savo darbus, tai gal pradžioje būtų galima bandyti tą skyriuje "Science -> Scientific publications" suorganizuoti? Ši nuoroda kol kas tuščia! Beje, ir lietuviškoje versijoje "publications" tai nėra  "publications" -- tai tik "list of references." Tik nuorodos, jokios naudingos medžiagos, pačių straipsnių čia nerasi. 

Gražiausia žinoma būtų, jei "Search for publications of IMI scientists" turėtų dar vieną skiltį: nuorodą į preprinto PDF versiją. Tas matyt nėra realu (vienas žmogus, ir ne MII, tvarko šitiek informacijos). Ir kad šitas visas tvarkymas per daug "centralizuotas". Bet kodėl nepadaryti "MII preprints" skyrelio šiame skyriuje? Kaip daugelis pasaulio mokslo įstaigų daro? Tiesiog padaryti taip, kad kiekvienas MII žmogus galėtų savo straipsnio preprintą (PDF ar kaip) įvesti į bendrą instituto preprintų bazę (užpildęs Web formuliarą ir pasiuntęs straipsnio šaltinį, ir nuorodą, kur jis atspausdintas). Taip pagaliau šulinys "Scientific publications" turėtų vandens ... 

Kaip sakiau: kas mokslo įstaigoj dirba, kas ir kiek premijų lauretais tapo, kiek ten ISI ar ne-ISI darbų padaryta -- tas domina mažai ką. Domina kas ten TIKRAI daroma. Tad preprintų duomenų bazė (su PDF ir pan. kaip sakiau -- žmonės nori TIKROS informacijos, ne tik nuorodų) būtų pirmas žingsnis, tą susidomėjimą paskatinti.

Aš negaliu nutylėti mano nuojautos, ką instituto žmonės galvoja: "ką tas Stasys kaip turgaus boba tik apie reklamą šneka. Dirbti reikia, o ne reklamuotis". Ohje, taip aš irgi galvojau ... Kol nesusidūriau su "tikru kapitalizmu". Kol nepamačiau, kad mano senai padaryti dalykai atrandami iš naujo. Kol nepamačiau, kad taip mažai apie mūsų pasiekimus "vakaruose" žinoma.  Esam užkampyje, bet internetas ribų neturi, pažiūrėkit į kiniečius, indus - jie reklamuojasi kaip pasiutę. Nors irgi yra "užkampyje".
10.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.11 23:51
  Yra www.mii.lt meniu medyje Stasio minimas skyrelis "MOKSLAS -> Techninės ataskaitos ir preprintai"; tačiau iki šiol taip kukliai juo naudojamasi, kad net 'nekyla ranka' tai perdėti į meniu skyrių "BIBLIOTEKA".
(Preprintų popieriniu pavidalu išleista šiek tiek daugiau; kai ko dar neįdėjau laukdamas PDF versijų. Rugsėjo pradžioje būtinai papildysiu, paragindamas autorius; bet iš esmės esamo vaizdo tai nepakeis...)

Priimu Stasio pasiūlymą: po atostogų pakalbinsiu MII vadovybę; gal tokį mokslinių straipsnių pilnateksčių versijų skelbimo būdą (su elektroninio pateikimo galimybe) ir patvirtinsime [apie svarstymo rezultatus - pranešiu šioje diskusijoje].
11.   Stasys 2009.08.12 00:56
  Na tikrai, "MOKSLAS -> Techninės ataskaitos ir preprintai" jau šis tas. Reikėtų tik šitą ir į anglišką versiją įtraukti. Ir žinoma (kaip Tu, Sauliau, užsimini)  daugiau elektroninių versijų.

Beje, labai įdomu, kad daugelis ten esančių darbų pateikti vieno iš mūsų instituto didžiausių "ąžuolų" -- Broniaus Grigelionio. Jis dar mano jaunystės laikais buvo mano "šviesulys". Jį net "užsieniuose" daug kas žinojo. Sakė "tu gi iš Lietuvos, perduok linkėjimus Grigelioniui". Tad jeigu net ąžuolai (kaip prof. Grigelionis) tą daro, kodėl nedarom visi taip?

Suprantu, kad dabar "blogas" (atostogų) laikas. Tad pabandykim tą padaryti po atostogų.  Aš jų neturiu (neimu, jau gal 10 metų) bet suprantu, kad tas "tuščias laiko leidimas" yra neišvengiamas, ir reikalingas  ...
12.   Stasys 2009.08.12 15:10
  ... viena mažytė idėja kaip "sudominti" instituto žmones savo darbų failus padaryti prieinamais: SUSIETI SU PERATESTAVIMU. Nebereikėtų "popierinių" variantų (ekologiška :-) ir būtų paskatas kiekvienam tą padaryti. O ir komisija bet kuriuo metu galėtų užmesti akį ir į darbų turinį.

Aš pats esu visada prieš bet kokį "spaudimą". Bet dažnai užtenka tik "švelnaus spaudimo", tik mažo postūmio ...
13.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.12 15:41
  Atsakant į Stasio 11 žinutę:
Taip: (1) ir šiemet prof. B. Grigelionis išleido preprintą; rugsėjo pradžioje gavęs PDF - įdėsiu visiems matomai;
(2) neužilgo MII technines ataskaitas ir preprintus pateiksiu taip pat ir www.mii.lt angliškoje versijoje.

Atsakant į Stasio 12 žinutę:
Peratestavimas - kas 5 metai; ir negi bausi žmogų dėl to, ko jis neprivalo daryti. Efektyviau būtų - susieti su metinėmis premijomis; dabar taip padaryta su publikacijų įvedimų į LABT Publikacijų duomenų bazę (PDB): premijos skirstomos pagal į LABT PDB jau įvestą informaciją (kurios teisingumą puikiai kontroliuoja bibliotekininkė Rima; tad praktiškai neliko neteisingai nurodytų prieskyrų ir LABT PDB neatspindėtų straipsnių problemos => iš esmės supaprastėjo pakankamai pilno ir tikslaus publikacijų sąrašo sudarymas MII metinėms ataskaitoms (ataskaitai reikiamos lentelės automatiškai generuojamos iš LABT PDB informacijos; bereikia tik kontroliuoti, kad ta lentelių generavimo programa nedarytų klaidų).

...BET versti straipsnių autorius pateikti pilnateksčius jų straipsnių tekstus - nežinau ar pavyktų. Vienas dalykas, kai autorius pats savo iniciatyva skelbia internete Copyright'u saugomus straipsnius (ne keista, kad leidyklos nekovoja su pavieniais autoriais), ir visai kas kita, jei koks nors institutas taip mėgintų daryti su visais instituto darbuotojų straipsniais: bereiktų, kad kažkas 'paskųstų' - ir kokia nors leidykla galėtų pareikšti institutui protestą dėl Copyright laužymo, su reikalavimu mokėti baudą; vargu ar pavyktų apsiginti...
Tad, išeitį matau tik parengiant galimybę autoriams savo iniciatyva ir savo atsakomybe nesudėtingai pateikti Internete asmeninius straipsnius. Tokią galimybę aptarsiu su MII vadovybe ir www.mii.lt administratorium Virgiu.
14.   Stasys 2009.08.12 18:42
  Sauliau, žinoma aš abiem rankom už tai, kad žmonės tai darytų savo iniciatyva. Bet patirtis rodo, kad tai iniciatyvai atsirasti reikia kiek "padėti". Štai dabartiniame (Frankfurto) universitete (kur dabar esu) mūsų institutas buvo visai aptingęs, niekas nenorėjo įvedinėti savo katedrų bibliografijos į bendrą universiteto bazę. Taip pat, katedros nenorėjo didinti savo "internet presence". Tada Prezidentas paprasčiausiai šiek tiek "susiejo" tas bibliografijas su katedrų gerove. Ir kad matytum: visi sukruto iš kart.

Dėl copyright: leidyklos (ir tik kai kurios, kaip Elsevier) neleidžia metus (ar pan.) laiko dėti į internetą TIK paskutinio (1 prie 1 su spausdinamu variantu) failo. Bet joks copyright nedraudžia preprintų ar technical reports.
Norint būti visiškai "saugiu", galima dėti įteiktą (t.y. ne jau recenzuotą) variantą. Tada jau 100% garantija, kad nei mažiausio nusižengimo su copyright nei su žiburiu nerasi.
Nešnekant apie tai, kad leidyklos vis labiau ir labiau švelnina savo copyright reikalavimus. Ne iš gero gyvenimo jos tai daro -- jie mato kur dalykai važiuoja ...

Kiekvienas turi toki "tec. report" savo darbo variantą. Tad juos ir turėjau galvoje. Štai juos ir būtų galima "masiškai" dėti į mūsų preprintų seriją. Bėda, kad ši serija dabar dar tik (daugumoje) pavadinimų sąrašas.  Nežinau, kam toks sąrašas reikalingas (kitaip nei bibliotekos bibliografinė bazė). Antras dalykas: turėjau omenyje ne REIKALAUTI, o PAGEIDAUTI. Pasakant kam tai reikalinga: instituto matomumas, ataskaitos, šaltinis studentams/doktorantas ir t.t. ir pan.   

LABT Publikacijų duomenų bazė yra puikus dalykas, tą irgi turi dauguma universitetų. Bet jų vaidmuo visai kitas: tai (kaip sakei) svarbu premijom, skyrių ataskaitoms ir pan. Niekam kitam (iš šalies) šito sąrašo nereikia: BIBLIOGRAFINĘ informaciją žmonės gi susirenka iš bendrų bazių, neieško po atskiras organizacijas. Kur aš vis kreipiu yra: žmonės ieško TURINIO, ne pavadinimo. Tarkim tie, kurių bibliotekos neturi priėjimo prie, tarkim, LMR. Vieną kart ką gero radęs, jis ir dažniau MII puslapį panaršys. 

Pasikartosiu: žmonės (bent jau fizikai, matematikai, informatikai) medžiagos savo darbui jau senai nebeieško bibliotekose. Nebent darbas jau kiek senesnis ir norima pažiūrėti ir recenzentų "išvalytą" straipsnio variantą. "Karštos" aktualios informacijos jie ieško arXiv'e, asmeniniuose ar institutų puslapiuose ir pan. Ne veltui ES pradėjo "Research Archives/Repositories" vajų. Tai PEER projektas (www.peerproject.eu). Nesenai pildžiau vieną apklausą ta tema. Tame projekte dalyvauja jau apie 20 leidyklų (net tokie "drambliai" kaip Elsevier). Norima kad VISA informacija apie mokslinius pasiekimus Europoje būtų keliose bendrose bazėse ("repositories") . Pilnateksčiai variantai! T.y. norėdamas pateikti straipsnį į kokį žurnalą, žmogus privalės jį pateikti į tokią bazę, o žurnalui pasiųsti tik nuorodą į patį PDF/LaTeX failą. Kai kurios leidyklos tam jau naudoja Amerikos NSF remiamą bazę arXiv. Norima padaryti kažką panašaus ir Europoje. Tad matai, į ką viskas krypsta ...
15.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.12 23:36
  Dėkui, Stasy, už svarius argumentus!
(Beje, prieš kažkiek laiko plačiau naudotis viešomis preprintų saugyklomis ragino ir doc. Nerutė Kligienė).

Reikės pamėginti pasiekti, kad darbuotojų preprintų skelbimas www.mii.lt palengvėtų, supaprastėtų
(apie tokią naują galimybę informuojant MII mokslininkus el.paštu ir www.mii.lt svetainėje).
16.   Stasys 2009.08.13 00:32
  Žinau, Sauliau, kad tas -- MII žmonių preprintų bazės darymas -- nėra lengvas dalykas. Bent pradžioje -- kai įsivažiuos, važiuos savaime. Ir daug Tavo laiko (ir ne tik Tavo) gali suėsti. Bet linkiu Tau sėkmės! Jei pasisektų tą padaryti, tai nebūtų kažkas "didelio".  Visai ne! Bet tai būtų dar viena smulkmena, kuri (gal būt) mums prieš visus tuos mūsų "naikintojus" (naikintojus ekspertus)  padėtų ...

Ir iš vis, Sauliau, dėkui kad tu dar kiek gyvybės į mūsų instituto puslapius įneši! (Žinoma, ir žmonėms, kurie visa tai realizuoja). Tik reikėtų atkreipti daugiau dėmesio į tų puslapių ANGLIŠKAS versijas. Jos gal net svarbesnės ("išgyvenimo" kontekste), bet jose kol kas daug mažiau informacijos.  "Matomas" internete yra tik tas, kas angliškai (na gal dar vokiškai ar ispaniškai) informaciją pateikia. Ją mato pasaulis. Lietuviškas puslapis yra "vietinis", tik mums patiems.
17.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.16 08:13
  Taip: angliška dalis tikrai skurdoka; stokojam pajėgų...
Įdomu: ko - jūsų požiūriu - šiuo metu angliškame variante trūksta labiausiai? (be jau aptartų pilnų straipsnių tekstų)
18.   Stasys 2009.08.16 20:23
  Tiesa snekant, be pilnu straipsniu tekstu skyriuje "Science -> Publications" daug ten ir nebetruksta. Na gal dar reiketu ideti nuoroda skyriuje "Publications -> Books".

Bet as turiu kita, "kardinalesni" pasiulyma: Visa PAGRINDINE informacija apie MII teikiama ANGLISKAI. Tik "vietine" informacija lietuviskai.

Taip daro dauguma musu "vargo broliu" is vidurines Europos, kaip Cekai, Vengrai ir kiti. Stai pvz. <a href="http://www.math.cas.cz/">Cekijos MA Matematikos Institutas</a> ar <a href="http://www.renyi.hu/">Vengrijos MA Matematikos Institutas</a> ir tt. ir pan. Pavizdziu daugybe. Kad ten daug kas praslysta "in broken English" -- visai nesvarbu. Kaip mano kolega is Svedijos, <a hraef="http://www.nada.kth.se/~johanh/"&g t;prof. Johan Hastad</a> karta man sake (kai budamas pas ji sakiau, kad su anglu kalba turiu sunkumu): "svarbu ka nori pasakyti, o ne kaip; mes visi tik "durni uzsienieciai" (=ne anglai ar amerikonai), anglu kalba mus tik galimybe susisneketi, nieko daugiau." Tas man labai padejo. Net rasydamas pirma knyga (Extremal Combinatorics) visai nekreipiau demesio i kalbos klaidas - jos buvo isgaudytos "ispell" ir Springer specialistu.

Galima zmoniu reakcija: ka tas "kosmopolitas" (nesaku "lietuvybes priesas" -- butu per banalu) vel sneka, atsilaikem pries rusinima, tai dabar patys "susianglinkim?" Bet cia yra diziulis skirtumas: amerikonai musu okupave nebuvo, ir nesiruosia to daryti artimiausiu laiku ... Vengrai, cekai ir kiti supranta, kad "biznis yra biznis" (mokslas yra mokslas). Nori, kad tave zinotu, skelbk anglu kalba. Kitaip niekas nezinos.  Taip susikloste, ir ne mums cia ka pakeisti. I realybe reiketu ziureti pragmatiskiau, ne tik is "tautinio isskirtinumo" pozicijos. Nei vengru, nei ceku kalba nuo to nenukentejo ...

P.S. Beje, Springer pristato <a href="http://www.springerlink.com/content/1064 81/"> Lithuanian Mathematical Journal</a> kaip "...<b>Russian Library of Science</b>"!! Taigi ...
19.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.16 22:58
  Dėkui Stasy, už gerus argumentus dėl nesigraužimo rašant ne tobula anglų kalba!

Žadu preprintus padaryti matomus angliškoje dalyje. bet viską dubliuoti angliškai pernelyg sizifiškas darbas būtų; niekam kitkam neliktų laiko...

Dar kontra-argumentas dėl lietuvių kalbos: nei anglai, nei čekai, etc. lietuviška kalba nepasirūpins; jei mums nereikės lietuvių kalbos (mūsų moksluose)- tai ji pamažėl ir nustos būti naudojama.
Be to, lietuvių kalba - oficiali lygiateisė (bent jau formaliai) Europos Sąjungos kalba; pvz. Graikijos, Italijos kai kurių universitetų iš viso neįmanoma rasti informacijos ne graikiškai/itališkai; tokiame kontekste atrodom tikrai ne blogiausiai.

Tad, gal kompromisas būtų - pateikti svarbiausią informaciją apie mūsų institutą angliškai. Tad, labai gerai būtų žinoti, ko iš šalies žvelgiant čia labiausiai/pirmiausiai trūksta?... Be jau aptartų pilnateksčių mokslo darbų.
20.   Stasys 2009.08.17 20:23
  Zinoma, Sauliau, nei cekai nei vengrai lietuviska kalba nepasirupins -- jie rupinasi savo kalbu islikimu. Kaip ir kitos tautos. Ir kad lietuviu kalba reikia puoseleti, ugdyti, pritaikyti prie nauju situaciju -- visai sutinku. Bet kaip gali angliskas MII puslapis (skirtas pasauliui) pakenkti lietuviu kalbai?

Be to, ka tai turi bendro su MII "matomumu pasaulyje?" Kaip gali angliska informacija apie musu instituta pakenkti lietuviu kalbai? Ta ka dabar turim yra daugiau "Intranet" -- informacija patiems sau. Na dar gal keliems lietuviams besidomintiems matematika ar informatika.   
Del italu ir graiku: pirmi 10 kartu didesni, gali sau leisti ir "nezinomais" buti, antri jau yra senai mokslo pasaulyje "nezinomi" (nors apie 3 kartus didesni): visi mano srities graikai mokslininkai (kaip Papadimitrious, Yannakakis) dirba JAV (arba turi angliskus asmeninius puslapius), kitu darbu nezinau. O ir noredamas pamineti nors keleta rimtesniu mano srities mokslininku italu, reiketu dar kiek pagalvoti ... Skirtingai nei ceku ar vengru mokslininkai. Apie juos ir ju darbus zinau daug. Nors jie ir namuose (ne JAV) dirba ...

As manau, reiketu pirma nuspresti: koks yra MII svetaines tikslas? Skleisti vietines reiksmes informacija (paties sau) ar parodyti instituta pasauliui? Pirmu atveju nieko nereikia keisti. Antru atveju reiketu pagalvoti, kad 99,9% mokslininku pasaulyje lietuviskai (deja) nesupranta.

Pagaliau, toks koks dabar yra, ES yra baisus babilonas. Ir tai viena is priezasciu, kodel ES taip atsilieka moksle nuo JAV. Moksline informacija ES "suparalyzuota." Tas jau suprasta ir ES virsunese. Zinoma, lietuviu kalba yra "oficiali" ES kalba. Bet ar nuo to kas keiciasi? Ji reikalinga mums patiems (labai reikalinga, kad isliktume kaip tauta). Beda tik, kad mokslas yra pasaulinis, o lietuviskai supranta tik 0,1% zmoniu ... Straipsnius gi irgi rasom angliskai. Anksciau rasem rusiskai. Ar tas pakenke lietuviu kalbai?  Kol yra zmoniu (kaip prof. Jonas Kubilius), kurie tuom rupinasi? 

Ka as visu tuo pasakyti noriu: arba mes atsiveriam pasauliui, arba mus ir toliau laikys "Russian Library of Science" ...
21.   Saulius Maskeliūnas 2009.08.18 22:12
  Viską rodant ir anglų kalba - būtų puikus atsivėrimas pasauliui, bet tam reiktų l.daug papildomo darbo. Be to, (1) tikrai ne viskas užsieniečiams būtų aktualu (išvertus vietinės reikšmės informaciją ji vistiek netaptų tarptautinės svarbos dalyku; (2) Jei nebūtų institute aukšto lygio mokslinių darbų, tai ir puikiausia angliška svetainė neišgelbės; (3) lokalios reikšmės informacijos skelbimas lietuviškai kalbantiesiems irgi yra reikalingas.
Kita vertus, Stasy, jūs tikrai teisus: angliškas psl. lietuvių kalbai tikrai nekenkia; gausinti anglišką dalį tikrai reikia.
22.   Stasys 2009.08.18 23:45
  Sauliau, jau kur sutinku tai sutinku visu 100%: svarbiausias yra (2), t.y. musu daromi mokslo darbai. Ir ne tik pavadinimai, o patys darbai (ar ju preprintai), patys straipsniai, ne tik ju pavadinimai! O "vietines" reiksmes informacija tikrai mazai ka is salies (ne lietuvi) ir domintu, net jei verstume.  Tokiu dalyku, kaip ataskaitos, moksliniu publikaciju sarasai ir pan.  tikrai nera jokio prasmes versti i anglu kalba. Tad visi keliai veda i Roma: reikia pacius mokslo darbus padaryti prieinamais uzsienio mokslininkams.

Turint omenyje, kad instituto zmones dar negreit prades sudejineti savo preprintus i savo asmeninius puslapius (kaip Vidmantas Bentkus tai daro), gal tikrai reiketu susikoncentruoti i vena dalyka: MII Preprint Series (ar panasiai). T.y. surinkti preprintu PDF failus centralizuotai. Ir jokiu numeriu (Tech. Rep. Nr. ...) nereikia. Butu per sudetinga tai atgaline data padaryti. Uztektu paprasciausiai sukurti paprasta "platfoma", i kuria instituto zmones palengva savo preprintus ivedinetu. Autorius, straipsnio pavadinimas ir pats straipsnio tekstas. Esant tokia "platformai" (nezinau kaip lietuviskai ta daikta pavadinti, gal "forma"?) zmones gal patys butu suinteresuoti, savo darbus matomais padaryti.

Taigi, Tu teisus, "angliskos dalies gausinimas" susiveda i TURINIO gausinima, i PILNATEKSCIU DARBU idejima. Visa kita mes jau turim.

P.S. Tik nesuprask manes klaidingai: tas "MII puslapis i pasauli", kuri mes jau turim -- yra visai geras! Ko as noriu yra, kad jis butu dar geresnis. Kad mus ir musu darbus daugiau kas zinotu. Kad nebutu taip lengva, "patylomis" mus isvaikyti, prie ko priskirti, "asimiliuoti" ... Tas siek tiek paveluota (atsiprasau), bet geriau veliau nei niekada ... Kaip sakiau: dideles netektys (kaip ir dideles ligos)  prasideda nuo "smulkmenu" ...

P.P.S. Cia ir velgi diskutuojam tik mudu (ir Rimas). Nejaugi MII zmonems nerupi tokios "smulkmenos", kurios atejus laikui (jis jau beveik atejo! "Sleniai" ...) gali buti lemianciomis? Ir ar musu nezeidzia, kad ("smulkmena", kartoju vel) mes "vakaru" akyse esam skyriuje "Russian Library of Science" ?... Mane zeidzia, ir dar kaip ... Laiko neturim visi, reikia dirbti. Bet reiketu buti aktyvesniais ir "pragmatiskuose" dalykuose. Uz MII islikima reikia kautis! O ne tiketis, kad "kazkas" pakovos ...
23.   Tomas Juškevičius 2009.10.27 21:25
  Visiškai sutinku su jau pasakyta nuomone del preprintų talpinimo asmeniniuose puslapiuose. Kiek esu matęs, savo puslapiuose preprintus prieinamais padarė tik V. Bentkus, A. Dubickas ir M. Bloznelis. Bentkaus sąrašas nėra pilnas ir ne taip dažnai atnaujinamas, bet jame yra didžioji dalis esminių jo publikacijų (žadėjo netrukus papildyti). Dubickas ir Bloznelis, regis, sudėję beveik visus. Blogybė šito reiškinio akivaizdi - neįmanoma tiklsiai sužinoti, kokiais tiksliai uždaviniais užsiima net šalia dirbantys žmonės. Dar galima būtų paminėti Dubicko doktorantus P. Drungilą ir J. Jankauską, kurie taip pat turi puikius puslapius su visomis publikacijomis.

Turėti atskirą asmeninį puslapį - puiki mintis, bet manyčiau, kad jei kiekvienas pasektu kad ir "minimaliu" V. Bentkaus pavyzdžiu (sudėti publikacijas į savo skiltį MII puslapyje), iš principo pasiekiamumo problema būtų išspręsta.
24.   Antanas 2009.10.28 11:32
  O mano puslapis? Jūs pamiršote mano!
25.   Stasys 2009.10.28 20:08
  Chm ... Antanu turim MII keleta. Kadangi A. Zilinskas tik straipsniu pavadinimus sudejo, o A. Laurincikas bent jau 6 paskutinius darbus prieinamais padare -- speju, kad cia pastarasis Antanas. (Kiti Antanai kiek maciau jokios informacijos neideje.)

Idomi detale: is minetu zmoniu visi (beveik) dirba VU. Zmones -- tai ne musu naudai! Jie (VU zmones) jau suprato, kad tai reikalinga. Tomas cia labai taikliai pasake: negalint paziureti i pacius straipsnius "neįmanoma tiksliai sužinoti, kokiais tiksliai uždaviniais užsiima net šalia dirbantys žmonės."  Galima, zinoma, si ta suzinoti is seminaru. Galima (gerokai pasistengus) tuos straipsnius ir bibliotekose surasti. Bet tam reikia *laiko*, daug laiko. O jo mums visiems truksta ... As pats bibliotekoje jau nebuvau gal 8-10 metu ... Visa informacija gaunu is zmoniu asmeniniu puslapiu arba is bibliotekos interneto prieigos prie zurnalu. 

P.S. Beje "Stasiu" MII irgi keli. As (uzvedes ta diskusija) esu Stasys Jukna.  Dirbu MII nuo 1976, nuo 1992 "komandiruotese" uzsienyje. (Todel mano komentarai be lietuvisku raidziu.)
26.   Antanas 2009.10.29 15:50
  Stasy, nereikia čia šitų spėlionių ir vardų sugretinimų su pavardėmis. Ne kiekvienas interneto "Antanas", yra Antanas iš tikrųjų. Net jei ir taip (t.y. internetinis "Antanas" yra Antanas ir gyvenime), tai Tomas, pamiršęs, kad P. Drungilas šiuo metu jau yra garbingas daktaras, savo žinutėje minėjo ne vien MII žmones.

Pasinaudodamas proga, noriu perduoti linkėjimus Ramunei.
27.   Stasys 2009.10.29 17:58
  Antanai, is tikruju uzmirsau, kad "interneto pasaulyje" daugiausia bendraujama pseudonimais. Net profesonaliuose diskusiju forumuose ("blog'uose") bendrauja "anonymous". Bet tai tik rodo, kad savo nuomone atvirai savo tikru vardu reiksti vis dar yra pavojinga ... Taip yra deja visur, ne tik Lietuvoje. 

Kaip ten bebutu -- geru pavizdziu (tiek MII tiek VU) turime, yra zmoniu daranciu savo darbus laisvai prieinamais.  Grazu butu, jei ir kiti jais pasektu.
28.   Tomas Juškevičius 2009.10.30 02:59
  Jei pseudonimas Antanas reiškia Antaną Laurinčiką, tuomet tikrai šešias publikacijas ir aš radau. Bet tame pačiame puslapyje yra pateiktas visų profesoriaus darbų sąrašas, kuriame publikacijų gerokai per šimtą. Gal pateikti darbai yra reikšmingiausi, bet pasitelkus naivų požiūrį ir tikimybine erdve paskelbus visus straipsnius, o tikimybę ištraukti "man įdomų" paėmus 1/(publikacijų skaičius), tikimybė tokį ištraukti nėra baisiai didelė.
29.   Tomas Juškevičius 2009.10.30 03:03
  Pritarčiau Stasiui Juknai pseudonimų naudojimą internete laikyti blogybe. Priežastys, matyt, akivaizdžios - tiek atsakomybė, tiek va ir šį kartą kilęs neaiškumas ginče.
30.   Tomas Juškevičius 2009.10.30 03:04
  O dėl P. Drungilo, tai nemanau, jog mano sumaišymas formalaus statuso nors kiek sumažina mano simpatijas jo atžvilgiu ir parašytą pagyrimą :)
31.   Antanas 2009.10.31 14:45
  O kaip su visokiom autorinėm teisėm? Ar laisvai publikuojant straipsnį, kuris kitur yra parduodamas, neįmanoma užsitraukti kokios leidyklos nemalonės? Autoriai įdeda ten visokius "rankraščius", bet ar tai visiškai apsaugo nuo galimų nemalonumų?
32.   Tomas Juškevičius 2009.10.31 15:55
  Kaip kad jau rašė Stasys Jukna, papraščiausias variantas išvengti autoriniu teisiu konfliktu yra dėti ne leidyklos redaguotą paskutinę versiją, o tiesiog vieną iš paskutinių preprintų. Arba dar nerecenzuotą variantą. Kaip jau buvo minėta, daugelio leidyklų copyright terminas baigiasi greičiau nei per metus.
33.   Stasys 2009.11.01 18:17
  Varianta, prie kurios dar neprikiso pirstu leidykla/redaktoriai/recenzentai galima deti i savo puslapi ar net i atviras repository *be jokiu abejoniu*. Tas rasoma beveik visose "copyright agreements" (apacioje pridedu keleta istrauku). Daugelis leidyklu net leidzia deti *paskutini* (recenzuota) varianta. Reiklauja tik prideti prierasa "straipsnio orginalas yra ten ir ten" (su noroda). Ko jie dar neleidzia (arba leidzia daryti tik po tam tikro, "embargo time" vadinamo laiko, jis yra apie 12 men., priklauso nuo leidyklos) yra atspausdinto straipsnio PDF (su leidyklos "layout", su jos sriftu ir pan.) Be to yra skirtumas ar straipsnio saltinis dedamas i asmenini autoriaus puslapy ar i instituto (ar platesni) "repositori". Pirmu atveju nera beveik jokiu ribojimu (isskyrus orginalu PDF). Antru yra siokie tokie apribojimai. Bet abiem atvejais pateiktas, dar nerezenzuotas variantas yra visu 100% autoriaus nuosavybe! (O ir kaipgi kitaip -- prie jo leidykla nepridejo nei kapeikos.)

Isvada: Varianta pateikta spaudai galima daryti prieinamu kaip nori! Norint ta padaryti su galutine (priimta spaudai) versija, reikia paskaityti, ka ta ar kita leidykla leidzia. (O jos pastaruoju metu spaudziamos "open access" zurnalu ir EU Komisijos pradejo daug ka leisti ...)


Zemiau kelios istraukos is Elsevier ir Springer "copyright agreement".

Elsevier: http://www.elsevier.com/wps/find/authorsview.author s/copyright#whatrights
---------
# the right to post a pre-print version of the journal article on Internet web sites including electronic pre-print servers, and to retain indefinitely such version on such servers or sites (see also our information on electronic preprints for a more detailed discussion on these points);

# the right to post a revised personal version of the text of the final journal article (to reflect changes made in the peer review process) on the author's personal or institutional web site or server, incorporating the complete citation and with a link to the Digital Object Identifier (DOI) of the article;

Springer Lecture Notes:
--------------------------
The Author may self-archive an author-created version of his Contribution on his own website and his institution´s repository, *including his final version*; however he may not use the publisher´s PDF version which is posted on www.springerlink.com, LNCS online. Furthermore, the author may only post his version provided acknowledgement is given to the original source of publication and a link is inserted to the published article on Springer-Verlag´s website. The link must be accompanied by the following text: "The original publication is available www.springerlink.com".

Springer zurnalai:
-------------------
An author may self-archive an author-created version of his/her article on his/her own website and or in his/her institutional repository. He/she may also deposit this version on his/her funder's or funder's designated repository at the funder's request or as a result of a legal obligation, provided it is not made publicly available until 12 months after official publication. He/she may not use the publisher's PDF version, which is posted on www.springerlink.com, for the purpose of self-archiving or deposit. Furthermore, the author may only post his/her version provided acknowledgement is given to the original source of publication and a link is inserted to the published article on Springer's website. The link must be accompanied by the following text: "The original publication is available at www.springerlink.com".
34.   Stasys 2009.12.19 23:53
  Dar prie to "ar reikia save parodyti"? Štai kaip tai daro net Fields Prize laimėtojai (tik vienas pavyzdys):
Terence Tao
Pažiūrekit tik į jo asmeninį puslapį: http://www.math.ucla.edu/~tao/

Kažin kiek jis teoremų "prarado" tai padarydamas?

Be kita ko, jis net turi savo "blog": http://terrytao.wordpress.com/

Tad nemiegokim!
35.   Tomas Juskevicius 2010.02.18 13:20
  Bet juk T.Tao blog'as - isimtinis atvejis! Tokio turiningo ir didelio bei aktyvaus blogo turbut suvis is matematiku niekas neturi. Palyginimui kito Fields medalisto puslapis (vienintelis, kuri radau):
http://www.math.yale.edu/public_html/People/Margulis.html
36.   S. Maskeliūnas 2010.02.18 15:08
  Jau seniai gerb. Stasiui žadėjau permainas MII internetinėje svetainėje www.mii.lt ; tačiau jų vis dar nėra...
Reikalas tame, kad sistemos administratorius šiuo metu ir savo disertaciją baiginėja;
bet pageidavimas tikrai nepamirštas, suderinta ir su instituto vadovybe.
Galiausiai bus atliktas visos www.mii.lt administravimo sistemos modernizavimas:
-- instituto darbuotojams suteikiant galimybę patiems tvarkyti savo asmeninius puslapius ir
įkelti savo straipsnių pilnus tekstus;
-- rengti uždaras (apribotos prieigos) el.diskusijas [t.y., matomas tik su MII susijusiems asmenims - registruotiems www.mii.lt administravimo sistemoje].
37.   Tomas Juskevicius 2010.02.18 15:32
  Cia tikrai puiki zinia, labai dekui uz iniciatyva!
38.   Stasys 2010.02.18 19:05
  Pritariu Tomui - gera zinia! As suprantu, kad ir Dievas pasauli ne per valanda sukure, prireike net dienu. Svarbu tik noras, ir jis kaip Sulius sako tikrai yra.

Tomai: Terry Tao (pagal savo aktyvuma ir produktyvuma matematikoje) yra  tikrai gal isimtis. Bet ir kiti nemiega. Stai savo blog'us turi ir kit Fields laureatai, kaip Timothy Growers http://gowers.wordpress.com/. Na zinoma, jis Tao bendraautorius. Galima sakyti "toks toki surado" ... Bet bent jau asmeninius puslapius (su savo darbais ir kitokia idomia informacija) turi dauguma Fields medalininku http://de.wikipedia.org/wiki/Fields-Medaille. (Gal tik Rusijos medalininkai kiek "pasyvesni", bet tai suprantama.) 

As zinoma neagituoju, kad MII zmones staiga uzsiimtu savo blog'u kurimu - nors profesonaliam tobulejimui tai labai naudinga, tai sueda labai daug laiko! Nesu maksimalistas. Uztektu ir daug maziau: savo darbu (ir gal kitos informacijos) paviesinimas instituto ar savo web puslapiuose. Siaip, karts nuo karto paskiriant kokias 20-30 minuciu siam "savireklamos" reikalui. "Savireklama" naudinga ne tik pasalieciams. Ji (ypac naujausiu darbu manuskriptai) daugiausiai naudinga kolegoms!
39.   Stasys 2010.03.05 23:15
  MII interneto puslapyje įvykis! Pirmą kartą (man atrodo?) seminarų skelbime paskelbta ir pranešimo santrauka. Tai J. Šiaulio pranešimas "Rekursinės formulės bankroto tikimybei skaičiuoti". 

Manau, kad tai turėtų daryti visi pranešėjai. Bent taip sužinosim, kas pas mus vyksta. Ir kiti sužinos. Jei jau online straipsnių variantų dar nėra ...

Kaip ten bebūtų, ačiū gerb. J. Šiauliui. Geras pavyzdys!
40.   S. Maskeliūnas 2010.03.07 19:38
  Stasy, tikrai ne pirmą kartą
(žr. pvz. TTSS V.Vinogradov '09.11.25, D.Zanevičius '09.10.21, SAS R.Vaitkevičius '09.10.19, ...).

Kita vertus - pritariu jums: tikrai reikėtų siekti, kad kuo daugiau seminarų skelbimų turėtų anotacijas.
41.   Matas Šileikis 2010.05.07 13:59
  Dėl anotacijų. Čia jums, Stasy (sprendžiant iš to, ką esat rašęs, galiu taip kreiptis :), dėkui, kad paminėjot anotacijas, tai ir pradėjom jas rašyt. Tik prasmingiau būtų, jei užsienietis atėjęs į MII puslapį galėtų susirast archyvą įvykusių seminarų. Kadangi aš susijęs tik su tikimybių seminaru, tai siūlau tokius pakeitimus:
http://www.mii.lt/index.php?siteaction =pages.browse&page=seminars prie tikimybių seminaro padaryti nuorodą į naują puslapį , kuriame bus archyvuojami pranešimų skelbimai (su anotacijomis). Galinčius rašyt angliškai pranešėjus prašysim parašyt angliškai.
Nežinau, ar prasminga skelbti apie būsimus seminarus MII puslapio angliško varianto skelbimų skiltyje. Jie gali paprasčiausia laiku atsidurti seminarų archyvo pradžioje.

Idealas, kurio dabar neverta kruvinu prakaitu siekti yra pvz čia: http://www.dpmms.cam.ac.uk/seminars/
42.   Stasys 2010.05.07 23:25
  Aciu, Matai, gera pastaba: reiketu bendrai nieko jau skelbto MII puslapyje neismesti. Kazkokia nuoroda "archyvas" butu gerai. Ateje zmones paprastai nori ne tik tai, kas dabar vyksta, suzinoti. Idomu ir kas anksciau vyko. Ypac as to pasigendu skyriuose "Naujienos" ir "MII skelbimai". Ten buvo tiek idomaus (pvz. Vyriausybes rastu apie musu prijungima prie VU kopija ir pan.). Ir viskas dingo. O gaila ...

Del seminaru. Deja, deja - dauguma net lietuvisku anotaciju nededa, ka cia kalbeti apie angliskas. Beje: angliskame puslapyje net nera skyriaus "seminars".

Suprantu, kad mums iki Cambridge ar pan. gal ir toloka. Ne rezultatais, tikrai ne! Tiesiog gebejimu juos isreklamuoti. Bet (Sauliaus deka) dalykai juda. Kas liecia MII matomuma pasaulyje, cia as esu optmistiskas -- mes tai padarysim.
43.   S. Maskeliūnas 2010.05.08 00:34
  Stasy, Naujienų, MII skelbimų, MII institucijų skelbimų ir t.t. archyvai - yra, neištrinami.
Juos pažiūrėti galima dviem būdais:
(1) Meniu punkte "NAUJIENOS / SKELBIMAI" spaudžiate ant vienos iš pagrindinių kategorijų:
      NAUJIENOS
      MII SKELBIMAI
      LIETUVOS INSTITUCIJŲ SKELBIMAI
      ES NAUJIENOS/SKELBIMAI
      KITA INFORMACIJA
arba
(2) pradiniame www.mii.lt puslapyje spaudžiant ant
      Naujienos
      MII skelbimai
      Lietuvos institucijų skelbimai »
      ES naujienos
      Kita informacija
ir atvertame puslapyje prie bet kurios iš sub-kategorijų dešinėje pusėje paspaudę su pele užrašą "archyvas»" - matysi visus praeityje buvusius šios grupės skelbimus.
44.   Stasys 2010.05.08 19:47
  Sauliau, is tikro -- viskas yra archivuojama! Tiesiog praziopsojau (kaip galbut daugelis kitu?). Nuorodos i archyva kazkur desineje ir nelabai krenta i akis. Gal jas padaryti labiau matomomis? Bent jau rasyti "boldface". Kad kristu i akis. Nieks neturim daug laiko. Todel nuorodos i esminius dalykus (svieziausia informacija ir archyvai) turetu kristi i akis. Kaip ir daugelis mano kolegu, nerades reikiamos informacijos per kokias 5-10 sekundziu as spaudziu "atgal."

Bet kad archyvuojat -- tai labai gerai! Sitam fronte (archyvu klausimas) traukiu savo kariuomene atgal ...
45.   Tomas Juskevicius 2010.05.11 23:35
  Matai, tau kritika - nors pats palaikai minti, kad pranesimas turi turet anotacija, bet is savo vadovo, kuris rytoj daro pranesima (V.Bentkus) jos neissireikalavai.
46.   Krepsininkas 2010.12.07 19:17
  Kada persikelsite į Facebook?
47.   S. Maskeliūnas 2010.12.07 19:22
  Dėkui, Krepšininkui už mintį: gal ir iš tikro reikėtų...
48.   Stasys 2010.12.08 21:54
  @Krepsininkas: Pasposinti visi galim :-) Bet mes juk dar skiriam profesonalius forumus nuo privaciu? Beje, ir krepsini didzioji dauguma zmoniu stebi virtualiai, per ta televizoriumi vadinama dezute ... Jau kam, kam,  o mums mazai, niekam nezinomai provincijos valstybei nereiketu buti arogantiskesniems negu tie "didieji" (JAV, Indija, GB ir kt.). Norim, kad mus zinotu? Norim, kad Europos firmos pas mus nusileistu, ne kur nors Indijoj? Jei - ne, tai sposaukim ir toliau. Jei - taip, tai reikia savo pasiekimus reklamuoti. Niekur nedingsi ...

P.S. Facebook'e dalyvauja tik mano dukra. As tu zaidimu nezaidziu. (Dar?)
49.   S. Maskeliūnas 2010.12.09 09:04
  Stasy, šiais laikais rimtai institucijai turėti savo Facebook puslapį - jau ne gėdinga: turi jį MIT, Stanfordo universitetas, nemažai Europos universitetų, berods visi Lietuvos universitetai.
Manau, tai - verta apsvarstymo informacijos platinimo forma; ypač turint omenyje, kad Facebook lankomumas JAU viršija net Google lankomumą.
Tiesiog tiems, kas vistiek peržiūrinėja Facebook - visai būtų patogu, jei svarbiausios mūsų instituto naujienos būtų matomos ir per Facebook.
Klausimas tik: ar _jau_ verta pradėti teikti informaciją į Facebook? (turint omenyje, kad su esamais pajėgumais net ir savo www.mii.lt nespėjame palaikyti taip, kaip norėtume; laiku atnaujinant informaciją...)
50.   Tomas Juskevicius 2010.12.10 06:22
  Man regis, informacijos MII svetaineje pilnai pakankamas dalykas, kad tik publika savo straipsnius cia talpintu. Jei pasiekimu tikrai rimtu yra, zmones tikrai ieskos ir tikrai ras informacija - kiek man ko prireikdavo, jei zmogaus internetinis puslapis internete egzistuoja (ar jis istaigos, ar asmeninis) visada susirasdavau. O zaisti su Facebook ir panasus dalykais nemanau kad reikia - mes vis uzsiemame viskuo, tik ne tuo, kuo reikia (mokslo darymas, jaunimo ruosimas, visa kita - epsilon svarbumo bent siuo metu, kai padetis kritine). Galu gale manau, kad pavydzys su MIT, Stanfordu ir panasiai ne visiskai tinka - didieji mokslo centrai/universitetai yra kulturos dalis ir manau, kad zmones ten daugiau renkasi del kitu priezasciu nei suzinoti apie tos istaigos veikla ar moksla. Gal klystu.
51.   Stasys 2010.12.13 20:05
  Galiu tik paantrinti Tomui: as irgi vos ne visa aktualiuasia informacija (net dabar rasant knyga) surandu kolegu asmeniniuose puslapiuose. Na zinoma, nueinu ir i zurnalu puslapius, kad pamatyti zurnalini straipsnio varianta. Bet pagrindine "ideju virtuve" yra asmeniniai puslapiai. (Su juodrasciais, paskaitu konspektais ir pan.) O tu puslapiu MII zmones vis nenori daryti ... Tad tikrai ankstoka apie isejima i kitus vandenis (facebook ar pan) galvoti.

As kazkaip nesupantu zmoniu nenoro sudeti savo darbus i interneta. Ypac vyresni mano kolegos dabar ta intensyviai daro, nors anksciau tuom ir nesirupindavo. Tiesiog suprato, kad tai labai svarbu butent jaunimui. Jie dazniausia neturi paprasto (nemokamo) priejimo prie zurnaliniu versiju.

Zodziu, MII internete nereikia daugiau reklamuoti nei dabar, kol bent puse darbuotoju tures asmeninius puslapius su savo darbais. Nesneku apie bent jau instituto preprintus. Kaip sakiau, "oficiali" instituciju informacija mazai ka domina. (Turiu omenyje mokslininkus.)  Nebent butum koks MIT ar Stanford ar Cambridge ...
52.   S. Maskeliūnas 2010.12.14 03:32
  Stasy, šią problemą ėmėsi spręsti Lietuvos mokslininkų sąjunga: jie šiuo metu įgyvendina projektą, pagal kurį mokslininkams sukuriamos asmeninės svetainės su jų publikacijomis ir kt.
Praėjusį šeštadienį LMS konferencijos metu Vygintas Gontis tai pareklamavo; paklausiau jo: ar galėčiau tai paskelbti MII mokslininkams -- jis mielai sutiko ir pažadėjo artimiausiu metu atsiųsti platesnę informaciją apie tai paskelbimui.
Tai bus pats paprasčiausias būdas sukurti asmenines svetaines - tam minimaliai sugaištant laiko.
Kita vertus, neatsisakyta ir idėjos parengti galimybę MII mokslininkams skelbti savo straipsnių PDF'us (tai žadėjęs realizuoti V.Marcinkevičius šiuo metu laikinai išvykęs į užsienį).
53.   Stasys 2010.12.14 18:25
  Del LMS projekto. Chmm ... sumanymas gal ir geras, bet pabandes ten ka "sukurti" pasavau ... Kiek supratau, galima ideti tik nuotrauka, dar kazka BibTex formate ir pan. As pradziai norejau tiesiog mano jau turima asmeninio puslapio Frankfurte informacija ten ideti, po to gal kiek paredaguoti. Nieko neisejo. Tiesiog tokie "masiniai" idejimai ten nenumatyti. Tad speju, kad mazai kas ta galimybe pasinaudos. As jau kiek "patyres" (pries 16 metu ikuriau net elektronini zurnala ECCC), ir tai pazaides 20 min isejau nieko nepeses. Gaila laiko ...

Manau ju problema, kad norima buti perdaug "moderniais", norima kad graziai atrodytu. O reikia tik kad puslapiai butu informatyvus: trumpai apie save, skaitomos paskaitos, straipsniu pdf failai, kita veikla. Ir uztenktu. Zmogus paspaudytu pusvalandi keleta mygtuku, uzpildytu kelis laukelius, suvestu pdf failus - ir baigta. Tas pats buvo ir kai kuriau ECCC. Reikejo daug itikineti sistemos admnistratoriu, kad "genialumas = paprastumas", ne "modernumas". Kad mokslininkams jokie ten "blizguciai" nerupi. Rupi tik greit ir efektyviai ideti savo informacija ir greit pasiekti kolegu informacija. Sugaistas laikas yra lemiamas faktorius! Tik del mano "kietumo" ECCC liko primityvus, tik todel jis pasidare pagrindiniu Sudetingumo Teorijos forumu. O galejo uzgesti dar ir negimes ... Kaip bijau gali atsitikti ir su situo geru LMS sumanymu ...
54.   Agnius 2011.04.12 07:28
  @Stasys

"Norim, kad Europos firmos pas mus nusileistu, ne kur nors Indijoj? Jei - taip, tai reikia savo pasiekimus reklamuoti"

Reklamuoti save reikia aisku. Tik nepervertinkim reklamos "galios". Nezinau, kaip del kitu sriciu, bet pvz. stambios IT firmos (tokios kaip Adobe) nusileidzia Indijoje ne del gerai besireklamuojanciu indu, o del to kad 1) Indu IT specialistai pigus 2) Indijoje IT specialistu labai daug. (o kur nebus kai ten per ~ 130 universitetu !!)

Tai del tu elementariu 2 priezasciu stambios IT firmos ir leidziasi Indijoje (bei dar Kinija megstama), todel nors ir kaip smarkiai reksim (save reklamuosim) stambiu IT gigantu RIMTAM darbui i Lietuva nepriviliosime. Tokia realybe. O kazka vidutinisko - galime. Ir del to mazo/vidutinio kapitalo matyt ir reikia reklamuotis...

P.S. Cia dar pagalvojau kad kaip kontra-argumenta galima pateikti atviliota Barclays, na bet jie aisku ne IT sektoriuje dirba. Bankams gerai visur, jie gi pinigus is visos populiacijos zmoniu daro taip kad nesiskaito Barclays "atviliojimas". Tegul vastybe atvilioja kad ir ta pati Adobe IT ar Microsoft IT sektoriu i Lietuva - garantuoju jai tas niekaip neiseitu ...
55.   Stasys 2011.04.12 14:53
  @Agnius: zinoma esat 100% teisus. Jei nebus KO reklamuoti, tai reklamuokimes kiek norim, nieko nepades ... Ir del firmu "ejimo i Indija, Kinija" visai sutinku: tiesiog ten darbo jega vis dar pigesne. Ir ne tik jega - po 20-30 metu intesyvaus savo jaunimo siuntimo i geriausius JAV universitetus, tos dvi salys dabar yra sukaupusions ir gigantiska INTELEKTUALINI potenciala. Stai kad ir mano srityje (computational complexity) dauguma autoriu yra indai. Net mokslo sulai, tokie kaip Andew C. Yao (vienas is mano srities pradininku, dirbo Princeton´e) pamazu gryzta atgal ir kuria labai stiprias mokslines grupes. Mes jau ju nebepavysism ... Bet reklamuotis visgi reikia. Kad bent nepaskestume nezinioje. Kad bent kas atkreiptu demesi. Bet kaip sakiau, reklamuotis reikia ne graziais web puslapiais ar pan. O daugybe prieinamos ir KONKRECIOS mokslines informacijos. Kadangi esam tokie mazi (lyginant su tais "galiunais") reiketu deti VISA produkcija, aiskiai nusviesti skyriu sprendziamas problems (ne tik "apvaliais" mazai ka sakanciais sakiniais). Paruosti kazka kaip MII pristatomaji puslapi, su jo vykdomais darbais, zmoniu ekspertizemis, pasiekimais ir pan. Ir pagaliau atsikratyti to arogantisko "tai juk zaidimas, tuscias laiko leidimas". O ga ir ne arogancijos, o tiesiog nenoro ka nors  keisti kol realybe dar neprispaude. Kaip ten bebutu,  kol MII zmones neprades kurti savo asmeniniu puslapiu, kol visa sita informacija tures surinkineti tik keli zmones - nieko nebus., liksim "nezinomais" ...

P.S. As neagituoju mesti matematika ir pulti kurti tuos puslapius. Niekas is mano auksciau minetu matematikos sulu to ir nedare :-) Bet jie turi savo puslapius, labai naudingus visiems puslapius.
56.   JS 2013.05.11 11:46
  _"todėl, kad asmeninių WWW puslapių turėjimui ir tvarkymui būtina skirti laiko, kurį dauguma matematikų labiau yra linkę skirti tiesioginiam moksliniam darbui."_
Ir vis tik kartais keista, kad entuziastai randa laiko, o "profesionalai" -  ne:
žr. http://www.lithuanian.net/math

Atsakyti:
vardas:
el. paštas:
tekstas:Valid CSS! Valid HTML 4.01!
Svetainės struktūra  © VU Matematikos ir informatikos institutas, 2003–2018