VU Matematikos ir informatikos institutas Vilniaus Universitetas Matematikos ir informatikos institutas
VU Matematikos ir informatikos institutas
APIE MII
MOKSLAS
DOKTORANTŪRA IR ŠVIETIMAS
LEIDYBA
BIBLIOTEKA
DARBUOTOJAI
PROJEKTAI
DISKUSIJOS
NAUJIENOS/SKELBIMAI
APIE MII SVETAINĘ
NUORODOS
 ENGLISH


Doktorantūros nuostatų projekto aptarimas

Iš viso žinučių: 7
1.   Brigita Serafinavičiūtė 2009.10.15 15:04
  Gerbiamieji mokslo bendruomenės nariai,

pranešame, kad Lietuvos mokslo taryba teikia svarstyti Doktorantūros nuostatų projektą (projektas pridedamas), kuris parengtas atsižvelgus i naujojo Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas.

Pastabas dėl projekto prašytume teikti el. paštu mtsekretorius@ktl.mii.lt  iki š.m. lapkričio 2 d.

2009 m. lapkričio 2 d. Lietuvos mokslo taryboje (Vilnius, Gedimino pr.3) rengiama vieša diskusija Doktorantūros nuostatų projektui aptarti. Diskusija vyks Mažojoje salėje, pradžia - 15 val.

Kviečiame aktyviai dalyvauti.

pagarbiai,

dr. Brigita Serafinavičiūtė
Lietuvos mokslo tarybos mokslinė sekretorė
el. paštas: mtsekretorius@ktl.mii.lt
tel.: 8 615 76177
faksas: 5 2618 535
2.   Brigita Serafinavičiūtė 2010.01.17 09:25
  Doktorantūros nuostatų projekto galutinis variantas

Lietuvos mokslo taryba jūsų dėmesiui teikia Doktorantūros nuostatų projektą (projektas pridedamas), pataisytą pagal diskusijų metu gautus siūlymus.
Lietuvos mokslo taryba Doktorantūros nuostatų projekto galutinį variantą svarstys š.m. sausio 25 d. plenariniame Tarybos posėdyje.
Nuostatų projektas bus teikiamas Švietimo ir mokslo ministerijai. Doktorantūros nuostatus tvirtina LR Vyriausybė.

Pagarbiai,

dr. Brigita Serafinavičiūtė
Lietuvos mokslo tarybos mokslinė sekretorė
el. paštas: mtsekretorius@ktl.mii.lt
tel.: 8 615 76177
faksas: 5 2618 535
3.   Česlovas Šimkevičius 2010.01.17 09:46
  Parengtame doktorantūros nuostatų projekte institutai gali būti tik doktorantūros mokyklos mokslinių tyrimų baze - vieta, kur doktorantas vykdo mokslinį darbą. Iki šiol dalis institutų vykdė ir doktorantūros studijas, juose doktorantai išklausydavo paskaitų ciklus ir laikydavo egzaminus. Naujieji nuostatai rodo labai suprimityvintą požiūrį į doktorantūrą. Manoma, kad lygiai kaip yra pradinis, pagrindinis ir gimnazinis ugdymas, taip ir studijos yra tik skirtingos to paties proceso pakopos: bakalauro studijos, magistrantūra ir doktorantūra. Bet iš tikrųjų toks požiūris yra neadekvatus realybei: doktorantas yra mokslininkas iš esmės, nes jis atlieka tyrimus, juos skelbia ir dirba beveik savarankiškai. Tai, kad Lietuvoje jis negali būti vadinamas mokslininku yra tik biurokratinės sistemos prasimanymas, tai ką jis daro yra ta pati mokslinė veikla, kuria užsiima ir kiti mokslininkai. Tiesa, jis turi vadovą, kuris jo veiklą prižiūri ir koordinuoja, tačiau tai nekeičia jo darbo esmės, nes ir didelė dalis mokslininkų dirba kolektyvuose, kur yra projektų vadovai ir kiti veiklos koordinatoriai. Panagrinėjus kokiomis sąlygomis savo disertacijas iki šiol rengė FBT sričių doktorantai Lietuvoje, galima drąsiai teigti, kad institutuose jie turėjo tikrai neblogesnes sąlygas moksliniam darbui negu universitetuose. 

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) parengė naujųjų mokslo centrų įstatus. Kokie nurodomi centrų veiklos tikslai? Vykdyti svarbius mokslinius tyrimus, bendradarbiauti su verslo, valdžios ir visuomenės atstovais vykdant užsakomuosius darbus, skleisti visuomenėje mokslo žinias. Ir viskas - VMTI neturi tikslo rengti aukščiausios kvalifikacijos specialistus.  Štai toks ŠMM požiūris į institutus. Taigi, palaipsniui šie institutai be savos doktorantūros nyks neturėdami galimybių išsiugdyti kvalifikuotų specialistų.


(Iš straipsnio: "Apie Lietuvos mokslo išjungimą" Bernardinai.lt 2010-01-16)
4.   Stasys Jukna 2010.01.17 22:27
  As nesuprantu viso to "hin und hier" ("cia ir ten") tampymo. Apie kokius specialius institu daktaranturos reikalus galime kalbeti, jei institutu jau nera! Tarkim MII jau yra VU padalinys. Tad kur problema?
5.   S. Maskeliūnas 2010.01.18 13:47
  Ne visi institutai tampa universitetų padaliniais.
Priedo, klausimas apie doktorantų mokymą: nežinia ar universiteto institutas negalės turėti tokias pačias teises kaip universiteto fakultetas,  ar galės turėti doktorantūros studijas?
Pavyzdžiui, Matematikos ir informatikos institutas doktorantūros studijoms turi Matematikos katedrą ir Informatikos katedrą; doktorantai mokosi ir didelę dalį doktorantūros egzaminų laiko pas instituto darbuotojus; MII darbuotojai doktorantams veda kursus, rašo vadovėlius ir kt.
Teiginys "institutai galės likti tik mokslinių tyrimų baze" reiškia, kad doktorantams galės būti priskirtas vadovas moksliniam darbui iš instituto; tačiau institutai nustos būti lygiaverčiais doktorantūros proceso dalyviais: juose tikriausiai nebegalės būti doktorantūros studijų, paskaitų ir seminarų, taps neįmanomas institutų dalyvavimas Erasmus mobilumo programoje, doktorantūros projektuose (tokiuose kaip InMaDra).
Taigi, pritariu Č.Šimkevičiui: jei institutai negalės vykdyti doktorantūros studijų, tai tokios pertvarkos pasekmės bus liūdnos...
6.   Stasys Jukna 2010.01.18 19:06
  "tačiau institutai nustos būti lygiaverčiais doktorantūros proceso dalyviais: juose tikriausiai nebegalės būti doktorantūros studijų, paskaitų ir seminarų,"

Na, Sauliau, jeigu taip kaip sakai valdzia (SMM ar VU) padarytu (uzdrasutu institutu zmonems bent jau doktorantams destyti), to jau joks normalus zmogus nebesuprastu ... Institutai patys nori (ir gali! Nes mokslo lygis geras), bet jiems neleidzia. Normaliame pasulyje vienas argumentas butu: institutu mokslininkai turi koncentruotis *vien* moksliniam darbui. (Toki pasizadejima, tarkim, turiu pasirasyti, kai gaunu granta.) Bet as manau, kad Lietuvoje toks draudimas reiskia ka kita: pasiekti, kad institutai palengva isnyktu. Argumentas: "jokios naudos is jusu." Kas ten beprisimins, kad valdzia pati uzdraude buti naudingais ir Lietuvos jaunimo svietime ...

Jei valdzia sako "institutai galės likti tik mokslinių tyrimų baze", tai kur problema? Kam tada tas visas prijungimas? Juk jie (institutai) tokiomis "bazemis" ir buvo? Nematau jokios logikos situose valdzios veksmuose ir teiginiuose.

Speju, kad sie metai bus tikras "bardakas" ... O nuo jo kentes ne tik vyresni mokslininkai, bet ir jaunimas, doktorantai. Bet manau, kad valdzia nedris sitiek doktorantu (vien MII apie 60) siaip "i gatve" ismesti ar "ore pakabinti" ... Cia jau kas kita, kaip instituta prijungti. Reiketu, kad ir patys doktorantai suaktyveti. Rasyti peticija SMM. Jei neraguoja - paskelbti sitas negeras uzmacias spaudoje. Blogiau nebus. Ko jau ko, o jaunimo, salies "mokslines vilties" jokia valdzia nedris naikinti.
7.   S. Maskeliūnas 2010.01.18 20:04
  Peržiūrėjau naujausią (2010.01.14 d.) Mokslo doktorantūros nuostatų projektą.
Kaip supratau, Doktorantūros vykdymo reglamentą (tvarkų ir reikalavimų aprašą) rengia atskirai kiekvienas "universitetas arba universitetas su kitais Lietuvos ir/ar užsienio šalių universitetais ir/ar mokslinių tyrimų institutais", kuriam/iems ŠMM suteiks doktorantūros teisę. Manau, kad doktorantūros nuostatai papildomai nediskriminuoja institutų: reikia tik pasirūpinti, kad numatomi doktorantūros vykdymo reglamentai nesusiaurintų institutų rolės.
Dabartiniame Mokslo doktorantūros nuostatų projekte radau tik vieną institutus liečiančią taisytiną (t.y., dar nepilnai sutvarkytą, patikslintiną) formuluotę:

15. Doktoranto vadovas turi atitikti reglamente nustatytus reikalavimus. Jis gali būti iš doktorantūros teisę įgijusios arba kito universiteto ir mokslo instituto.
Siūlyčiau taisyti:
15. ... Jis gali būti iš doktorantūros teisę įgijusios institucijos arba kito universiteto ar mokslo instituto.

Atsakyti:
vardas:
el. paštas:
tekstas:Valid CSS! Valid HTML 4.01!
Svetainės struktūra  © VU Matematikos ir informatikos institutas, 2003–2018