VU Matematikos ir informatikos institutas Vilniaus Universitetas Matematikos ir informatikos institutas
VU Matematikos ir informatikos institutas
APIE MII
MOKSLAS
DOKTORANTŪRA IR ŠVIETIMAS
LEIDYBA
BIBLIOTEKA
DARBUOTOJAI
PROJEKTAI
DISKUSIJOS
NAUJIENOS/SKELBIMAI
APIE MII SVETAINĘ
NUORODOS
 ENGLISH


MII doktorantūros likimas institutą jungiant prie VU

Iš viso žinučių: 34
1.   Kazimieras N. 2010.01.04 12:10
  Kokia ateitis laukia MII doktorantų po to, kai MII bus prijungtas prie VU? Ar baigę studijas ir apsigynę disertacijas jie gaus VU daktaro diplomus? Ne paslaptis, kad daugeliui iš jų iki šviesuolių toloka...
2.   Stasys Jukna 2010.01.04 20:38
  Pirmas klausimas tikrai rimtas. Kiek surantu, jokie formalumai nesutvarkyti. Tiesiog ministerija prijunge, o tada ziures ... Labai tikiuosi, kad bent PhD programos nebus "nukarpytos" ...

Antras klausimas man pasirode kiek dviprasmiskas. Nejaugi VU doktorantai prastesni uz MII? Beje, norint kur nors uzsienyje, gerame universitete gauto "postdoc" vieta diplomo gavimo vieta visai nesvarbi. Svarbu tik kuom domiesi, ir ka jau padarei.

Ir dar vienas dalykas. Mokslas pasaulyje daromas pagrinde universitetuose. Mokslo tyrimo institutai yra daugiau isimtis. Fundamentalus tyrimai (be greito pelno) ten beveik nedaromi. Kai manes klausia, is kur tu esi, sakau "is MII". Tada klausia, o kokiam universitetui jis priklauso? Tada sakau "Vilniaus". (Taip dariau jau daug anksciau, kol mes dar "laisvi" buvom.) Ir jiems pasaulis atsistoja i vieta. Zmones tiesiog nesupranta, kas "niekus" (=fundamentalius tyrimus) gali daryti kokiam nors mokslo tyrimo institute.  Ten paprastai vykdomi gana konkretus projektai. "Niekais" neuziimama. Tad kodel "Universitas Vilnensis" diplomas yra/gali buti blogesnis?
3.   Kazimieras Nedorauskas 2010.01.05 16:42
  Gerb. p. S. Jukna ir kiti skaitytojai,

klausimas buvo apie "MII doktorantų" ateitį; paskui teigiau, kad "daugeliui iš jų (tuurėjau mintyje "MII doktorantų") iki šviesuolių toloka". Visi suprantame, kad "kai kurie" iš MII doktorantų studijuoja MII tik dėl to, kad neįstojo į VU ar kitur.

Mano manymu, tai, kad Jūs, p. S. Jukna, prisistatote esąs iš VU nėra labai gerai. Gali būti, kad nelabai daug kas Jus atsimena VU. Tikriausiai publikaciją su prieskyra VU irgi senokai esate rašęs. Trumpai sakant - visi mes norėtume dirbti VU, bet, deja, aš docentauju kitame universitete, Jūs - nežinau kur.

Pagarbiai,
doc. K. Nedorauskas
4.   Neringa 2010.01.05 19:01
  Laba diena, norėjau paklausti ar studentams norėjusiems ateitnančiais mokslo metais stot į MII, dabar turės stot į VU, kai MII prijungė prie VU, ar keisis stojimo sąlygos? Iš anksto dėkoju už atsakymą.
5.   Stasys Jukna 2010.01.05 21:42
  Hmm ... dabar supratau: Jusu manymu VU doktorantai buvo "geresni" nei MII. As, vadinasi, supratau Jusu komentara visikai priesingai! Nors as taip i "kietesnius ir "minkstesnius" doktorantus neskirstyciau. Gabiu yra ir cia ir ten.

Del "prisistatymo is VU". Gal as nelabai aiskiai parasiau. Problema yra, kad mano visi kolegos (visi!) dirba universitetuose, ne institutuose. Jiems musu "institutine" sistema visai nepazystama/nesuprantama.  Del "prieskyru": na dabar po prijungimo ju bus daugiau ... Del to"ar VU kas mane atsimina": gal ir ne daug kas (esu jau virs 15 metu uzsienyje, MII esu tik "asocijuotas"). Bet as su kai kuriais zmonemis is VU bendrauju ir net vadovauju vienam kursiniam darbui. Del "visi nori dirbti VU": tad valio! Dabar mes jau visi (manau MII) ten dirbam!

P.S. As esu ne "p. S. Jukna". Tiesiog Stasys, joks "ponas". Nekenciu tu visu formalumu. Jie taip trukdo gyventi, ir zmogiskai bendrauti. Vokietijoje tas formlaumas dar astresnis: cia be "Herr/Frau" niekas nejuda. JAV sia prasme man labiau patinka. Visi lygus (bent  jau bendraujant) ir studentai ir profesoriai. Geros mintys nepriklauso nuo "oficialaus statuso".
6.   Stasys Jukna 2010.01.05 23:28
  Neringa: bijau, kad to nezino net patys "prijungejai" = vyriausybe. Del tu "sleniu vajaus" (ir dideliu ES pinigu) sitoks rimtas zingsnis Lietuvos moksle buvo pagreitintas iki "sviesos greicio" ... Jokiu diskusiju, jokiu analiziu/prognoziu. Nusprendem - ir basta! Jei tuom dar ne viskas sunaikinta bus, tai normalus gyvenimas (tuo paciu ir MII doktorantura) ateis tik gal po 1-2 metu. (Kai as apie tuos ivykius savo kolegoms uzsienyje prie alaus pasneku, jie tik sako "ka Stalinas vis dar gyvas"? Salies mokslo potencialas kuriamas desimtmeciais. Tik Stalinas sugebejo ji sunaikinti per trumpa laika. Labai pasigendu salto proto, analizes ir neskubejimo visame tame "prijungimu vajuje" ...

Beje, as esu "pasalietis", tikslios informacijos neturiu. Bet man taip dalykas tiesiog atrodo. Manau kad MII mokslinis sekretorius gali Jums duoti tikslesne informacija.
7.   Stasys Jukna 2010.01.05 23:53
  ... dar viena pastaba "doc. K. Nedorauskui" (matyt - slapyvardis, google tokio nezino). Kodel mes slepiames? Kodel negalim buti savimi? Zr. mano diskusiju klausima "kodel mes norim buti "nezinomais"? Kazkoks keistas pasaulis. Visi nori pasakyti savo nuomone. Bet vis kazko bijo. Tad slepiasi "anonymous" ar kitaip. Taip deja yra visur. Net moksliniuose blog'uose.

Butu mano valia, as uzdrausciau visas "anonymous" diskusijas. Tai labai kvepia Hitlerio/Stalino  laikais, kai "anonimisku skundu" buvo galima zmogu nuzudyti. Bet mes jau 2010'uosiuose. Atsitieskim, atsiverkim.  Gyvenam gi ne amzinai ...
8.   S. Maskeliūnas 2010.01.06 12:21
  1. "Kazimieras N." klausė:
> Kokia ateitis laukia MII doktorantų po to, kai MII bus prijungtas prie VU?

Iki šiol įstojusieji - galės baigti doktorantūrą pagal esamą tvarką
(taip teigia ŠMM, LMT, VU kompetentingi asmenys).

> Ar baigę studijas ir apsigynę disertacijas jie gaus VU daktaro diplomus?

Tikriausiai gaus diplomus tų universitetų, su kuriais MII turi bendrą doktorantūrą
(t.y. VGTU [matematikai ir informatikos inžinieriai] arba VDU [informatikai]).

> Ne paslaptis, kad daugeliui iš jų iki šviesuolių toloka...

2009 m. gauti 36 prašymai stoti į MII doktorantūrą (dauguma stojusiųjų - VGTU absolventai);
priimti 4 matematikai, 5 informatikai ir 11 informatikos inžinierių.
Manau, konkursas, kai 36 pretendentai stoja į 22 doktorantūros vietas, gėdos nedaro
(turint omenyje, kad kai kurie universitetai planuotų doktorantūros vietų neužpildė).

Kita vertus, nuo 2007 m. visos MII doktorantų apgintos (bei teikiamos gynimui) disertacijos yra
ne tik numatytose bibliotekose, bet ir Internete [t.y., pilni tekstai PDF formatu]:
www.mii.lt -> DOKTORANTŪRA -> Apgintos ir teikiamos gynimui daktaro disertacijos .

4. Neringa klausė:
> ar studentams norėjusiems ateinančiais mokslo metais stot į MII, dabar reikės stot į VU, kai MII prijungė prie VU?

MII kaip juridinio asmens neliks, todėl
pageidaujantieji stoti į MII doktorantūrą prašymus turės rašyti Vilniaus universitetui.
Į MII doktorantai bus priimami pagal VU planuojamas kvotas;
tikriausiai bus priimama mažiau doktorantų nei lig šiol.

> ar keisis stojimo sąlygos?

Tikrai keisis.
Šiuo metu sprendimas apie doktorantūros sąlygas dar nepriimtas: projektas yra rengimo stadijoje.
9.   K. Nedorauskas 2010.01.07 09:49
  "Stasys Jukna" rašė: "Dabar mes jau visi (manau MII) ten (VU - K.N. past.) dirbam!". Neaišku, nes VU darbuotojų sąrašuose MII dar nesimato.

"S. Maskeliūnas" rašė: " <...> kai kurie universitetai planuotų doktorantūros vietų neužpildė". Būtų įdomu sužinoti, kuriuose universitetuose ir kokių krypčių doktorantūrose tai atsitiko. Gal kur nors Šiaulių universitete? Kiek teko stebėti stojimą į "normalių" universitetų (VU, VGTU, ...) giminingų krypčių (matematika, įvairios informatikos) doktorantūrų studijas, tai ten įstojo toli gražu ne visi norintys.

Jei kas nors klaustų manęs, aš MII kolektyvui pasiūlyčiau pasidaryti gražų minėjimą valgykloje (panašų į tą, kurio nuotraukas šiuo metu siūloma žiūrėti Naujienose; tik neklauskime kas "sunkmečio" metu už viską ten mokėjo), visiems atsisveikinti ir išsiskirstyti.

P.S. Nesuprantu, kodėl be mano leidimo buvo pakeistas šio diskusijų temos pavadinimas? Gal dar pradėsite redaguoti ir pasisakymus...
10.   S. Maskeliūnas 2010.01.07 10:46
  > "VU darbuotojų sąrašuose MII dar nesimato"

Taip; tačiau LR Vyriausybė sprendimą apie MII jungimą prie VU jau priėmė;
šiuo metu - pereinamasis laikotarpis.

>Nesuprantu, kodėl be mano leidimo buvo pakeistas šio diskusijų temos pavadinimas?

Diskusijos pavadinimas neatitiko čia vykstančios diskusijos temos, tad, buvo patikslintas.
(Puiku, kad esate šmaikštuolis; bet pirmiau pamėginkit ką tai panašaus įrašyti savo darbovietės Interneto svetainėje - tada pratęsim pokalbį apie anonimų cenzūrą ir teisių suvaržymus).
11.   Kazimieras N. 2010.01.16 16:12
  Tai kada baigsis tas "pereinamasis laikotarpus"? VU kažkodėl dar nenori pripažinti MII. Straipsnyje http://www.vilnensis.vu.lt/aktualijos/35-aktualijos /1283-prognoze-2010-metai-bus-itempti-bet-be-didesn iu-staigmenu teigiama, kad "kol kas prie VU prijungtas tik Teorinės fizikos ir astronomijos institutas". Tai kaip yra iš tikrųjų?
12.   S. Maskeliūnas 2010.01.16 23:56
  VU Senatas sprendimą jungti MII prie VU (taip pat kaip ir BChI, BTI) yra priėmęs pernai metų pabaigoje, o TFAI prie VU prijungtas jau ne vieneri metai.
Spėjama, kad pereinamasis laikotarpis tęsis apie pusmetį (ar iki rudens); ko gero, tikslaus atsakymo šiuo metu nežino net ir tie, nuo ko tai priklauso.
13.   Tomas Juskevicius 2010.02.01 18:10
  Kazimierui Navickiui.
Nors panasus gincai man seniai svetimi, bet sisyk leisiu sau nesusilaikyti. Kitamet busiu V.Bentkaus doktorantas MII, tad jusu antru klausimu ir pasisakysiu. Del informatiku neismanau, bet apie matematikos doktorantus ir studentus pakankamai.

1) Fakultetas niekada nepasizymejo kazkokiu isskirtiniu lygiu ruosiant doktorantus anei gabesniuju gavimu. Be keliu stipresniu doktorantu (buves doktorantas P.Drungilas, dabartinis labai aktyvus J.Jankauskas ir dar vos vienas kitas) sunku butu ir pamineti kazka, jei kalbetume apie matematikos studijas.

2) Dirbti fakultete tikrai nori ne visi ir butent tarp tu ne visu yra itin kvalifikuotu tikru matematiku - kazkada is ten isejo V.Bentkus, uzpernai isejo S.Norvidas (isejo i MII). Bent Norvido atveju zinau, kad isejo butent del to, kad nenorejo buti universitete. Beje, V.Bentkus ir D.Surgailis tarp Lietuvoj dirbanciu matematiku turi didziausia citavimo indeksa ir abu jie dirba MII, taip kad iskeldineti VU i kazkokios isskirtines elitines Lietuvos mokslo institucijos statusa tikrai neverta.

3) Nemanau, kad esate kvalifikuotas vertinti bet kokius (isskyrus tuos, kurie iki 10 nemoka neuzsikirsdami susikaiciuoti) jaunus mokslininkus, o to nemanymo pagrindas - absoliutus nulis jusu citavimo pvz kad ir tokioj pagrindinej matematikos duomenu bazej kaip mathscinet.

4) Visiskai pritariu S.Juknai, ka jau ir esu sakes, kad visgi reiketu internete pasirasyti pilnu vardu, kad nekiltu dviprasmybiu.

Sekmes!
14.   Stasys Jukna 2010.02.01 22:30
  Tomai, su daugeliu Tavo minciu sutinku.

Tik vienas dalykas mane trikdo: mes neturetume (jkiu budu!) priesstatineti VU MIF ir MII. Net jeigu mus tam kazkas (kaip p. Kazimieras) provokuoja. Mes turim laikytis kartu. Nesismulkinti, kas ten kiek daugiau balu, citavimo indeksu ar dar kokias nesamones gavo.

Man ziurint is salies sitas Lietuvos Matematiku (apie informatikus gerai nezinau)
susiskaidymas -- tai didelis pavojaus zenklas. Zenklas, kad galim buti sunaikinti.
Pavieniui, pirma MII paskui VU MIF (o gal atvirksciai). Ir vos ne savo rankom ...
15.   S. Maskeliūnas 2010.02.01 23:20
  Tiesiog dėkoju gerb. Stasiui Juknai: 100% pritariu jo pastarajam pasisakymui. Nereikalingi pašmaikštavimai, keliantys tarpusavio priešiškumą.
16.   Nesakysiu 2010.02.05 12:23
  Įdomi diskusija, bet kam tiek daug konkrečių pavardžių? Pažįstu šios temos autorių "Kazimierą N." ir jis tikrai nėra tas žmogus, kuris minimas Tomo Juskeviciaus pranešime, jis net nėra VU darbuotojas. Tiesiog atsitiktinai pasirinktas populiarus lietuviškas vardas ir "pavardės" raidė. Jei į forumą parašytų koks nors "Jonas", tai ką užsipultume tada? Dėl anonimiškumo internete manau, kai kai esi toks žinomas ir daug pasiekęs žmogus kaip gerb. S. Jukna ar gerb. T. Juskevicius, nebaisu prisistatinėti tikruoju vardu.

Gerb. Tomui Juskeviciui: puiku, kad jau žinote kitų metų stojamojo konkurso į doktorantūrą rezultatus... Be to, tiek daug žinote apie žymius Lietuvos matematikus ir jų išėjimo iš darbo priežastis! Bet ar po viešo tokių dalykų atskleidimo Jums nebūna gėda jiems pažiūrėti į akis? Galbūt jie nenori, kad apie juos pasakotumėte kažkokiuose forumuose. Atskleidžiate "virtuvės" paslaptis, o tai šiuo atveju yra neprofesionalu.
17.   Stasys Jukna 2010.02.05 20:00
  "Nesakysiu" paliete viena skaudzia dabartinio "internetinio" zmoniu bendravimo problema: kaip pasakyti savo nuomone ir del to nenukenteti? Betgi taip visada buvo! Kas teisybe i akis teskia - yra baudziamas. Minia baudzia. Ar virsininkai. Ar dar kas.

Bet cia ir yra visa dilema: ar nori gyvenima kaip pelyte pragyventi ar visgi turi SAVO nuomone ir nebijai uz ja buti "nubaustas"? Suprantu, kad antras variantas nera toks jau paprastas. Ypac jei turi seimyna, kuriai reikia valgyti. Bet ar ne del to tiek nesamoniu aplink, taip sunku seimyna ismaitinti, kad tiek daug "peliu"?

As sutinku, kad tokiu "subtilybiu" gal ir nereiketu viesinti. Bet as suprantu ir Toma: jauniems zmonems sunku susilaikyti ir i tokia provokacija neatsakyti kiek "kieciau." (As pats kazko panasaus neparasiau tik todel, kad turiu daugiau patirties. Bet pries 20 metu buciau rezes atgal net "kieciau" ...) Ir, tiesa sakant, jokios tragedijos as tame nematau. Tegul zmones zino, kad ir kai kurie iskilus matematikai nelaiko MIF "mokslo rojumi."

Teisybe visada kazkur viduryje ...
18.   Kazimieras (išgalvotas) 2010.02.06 13:12
  "Nesakysiu":
Manau, kad visiems akivaizdu, jog mano vardas išgalvotas, o parašyti daugelio pasisakymų paskirtis - dėl juoko...

Del "Tomo Juskeviciaus". Aš manau, kad šis vaikinas yra charizmatiškas, talentingas, aktyvus ir labai perspektyvus. Jam netrūksta darbštumo, valios ir pasitikėjimo savimi, o darbai, kuriuos jis rašo, neskleidžia naftalino kvapo. Agituoju balsuoti "už", nes mane tai įtikino. O Jus? Ačiū!
19.   Stasys Jukna 2010.02.06 23:06
  Per daug asmeniskumu ... uzmirstam esme: ir MII mokslininkai ir MII doktorantai pakibo ... Pakibo nezinioje.

Ir man labai keista ta "spiegianti tyla" ... Niekas (be musu keliu) neisikisa ... Lyg nieko nebutu ...  "Kaip grazu miske guleti po egle." Ar MII tikrai miega? Ar pasaulines problemas sprendzia ir neturi laiko tokiems niekams? Manau, kad pirma. Tada lieka tik atsidusti ... prijunge, sunaikins ir niekas net nematys ...

Buvau sumanes padiskutuoti tema "Quo Vadis MII?". Bet matant ta psyvuma (ar arogancija?!) nebekyla ranka. Tad gelbekimes po viena, jei i kruva sueiti negalim.

Labiausiai man gaila tu jaunu galvu, MII doktorantu, kurie nieko jokio paremiancio zodzio ir "vyresniuju" taip ir neisgirdo ... 

MII bus greit sunaikintas. Ir tai yra gerai (teoriskai). Abuojumas (gal net tingumas) turi buti nubaustas. Gamtos desnis. Isgyvena tik aktyvios specijos ...
20.   S. Maskeliūnas 2010.02.07 06:52
  Stasy, paoponuosiu jūsų teiginiams:

Nemanau, kad MII yra didesnėje nežinioje nei dauguma kitų Lietuvos mokslo institutų (išskyrus nebent LEI; apie socialinius, humanitarinius institutus nepakankamai žinau, kad galėčiau vertinti). Nežinia - dar nenuspręstose detalėse, o iš esmės tai juk aišku: MII priklausys VU (beje, panašus Latvijos "MII" nuo pat pradžių, Estijos Kibernetikos institutas jau seniai priklauso universitetams). Nežinios=tam tikro neapibrėžtumo, suprantama, tikrai yra, tačiau nevadinčiau to "pakibimu". T.y., nei kiek ne mažiau "pakibę" ir visų Lietuvos mokslo institutų likimas bei visos Lietuvos doktorantūra: šiuo metu naujoji LMT parengtoji doktorantūros tvarka dar turi būti patvirtinta ŠMM ir Vyriausybės; ir tik spėlioti galime, kaip seksis ją įgyvendinti. Be to, nežinia, ar bus spėta šiais metais priimti doktorantus į doktorantūrą jau pagal naująją tvarką. Kita vertus, yra pažadas, kad šiuo metu doktorantūroje studijuojantieji galės ją baigti pagal esamą tvarką.

Šią savaitę sužinojau, kad Universitetų struktūros keitimai galimi tik su LR Seimo leidimu, todėl naujų institutų prijungimas prie VU turi būti patvirtintas Seimo (ir prieš tai - suderintas su visais Seimo komitetais); kaip tik tai šiuo metu ir vyksta.

Kalbant apie naujų diskusijos dalyvių "neįsikišimą", matau kelias priežastis: vieni neturi kokios tai svarbios papildomos informacijos, kuria reikėtų pasidalinti, kiti gal turi, bet nemato būtinumo ja pasidalinti šioje viešoje diskusijoje, tretiems - pilnai pakanka darbo ir bendravimų realiame gyvenime, neturi poreikio ir nemato reikalo naudotis tokiomis diskusijų erdvėmis kaip ši. Nors pastarieji virtualių diskusijų dalyviams ir gali pasirodyti kaip "miegantys" ar nieko neveikiantys (ypač žvelgiant šiuolaikiniu Vakarietišku požiūriu), tačiau manyčiau, kad jie tiesiog nepasigenda virtualaus bendravimo formų -- ir dinaminėje virtualybėje yra 'nematomi žmonės'. (Beje, tai nemažai aptarinėjome gerb. Stasio pradėtoje diskusijoje "kodėl norime likti nematomi?"). Ir tikrai tokio NEdalyvavimo virtualybėje nevadinčiau "arogancija": tiesiog dauguma neturi poreikio/įpročio prie įprastinio gyvenimo dar reikštis ir virtualiai. Savaime - tai nėra blogybė (nors ir sutinku: gyvename tiesiog lavininio virtualybės plėtimosi laikais).

Nesutinku ir su teiginiu, kad doktorantai nesulaukė paremiančiojo žodžio iš vyresniųjų.
Jei turima omenyje ši diskusija, tai gerb. Tomas - pats 'žodžio kišenėje neieško'; be to, ir ginti jo nėra nuo ko: argi kas jį puola, skriaudžia; kodėl reikėtų gailėtis? Manau, jam pačiam tiktų atsiprašyti už "Kazimiero Nedorausko" (beje, savo pasisakymus rašiusiojo tikrai ne iš vilnietiško ar Vilniaus apylinkių IP adreso) provokacinių teiginių priskyrimą bendravardžiui iš VU ir gruboką atsikirtimą, apkalbėjimą ne tuo adresu.
Jei turimi omenyje MII doktorantai apskritai, tai kokio paremiančio žodžio jiems, jūsų požiūriu, pritrūko? Ar tiesiog per mažai pasisakiusiųjų apie tai?
Žinoma, didesnis aiškumas pageidautinas, bet kol jo nėra, nereikėtų suversti kaltę abejingumui.

Ir visai nesutinku, kad MII greitai bus sunaikintas. Formaliai nuo 1010 m. sausio 1 d. neliko visų buvusių mokslo institutų, bet tai ne sunaikinimas, o formos pakeitimas; ir sprendimas MII prijunti prie VU - tiesiog toks gyvenimo etapas; pokytis, virsmas, o ne pražūtis.
21.   S. Maskeliūnas 2010.02.07 08:18
  Dar pridursiu:
Tomo Juškevičiaus teiginiams šioje diskusijoje iš MII pusės nebuvo atviro pritarimo todėl, kad juose, deja, buvo ir 'šaukštelis deguto'  (kaip minėta aukščiau). Tačiau tik kokia nenumatyta katastofa galėtų sutrukdyti jam tapti MII doktorantu, nes ir jis pats tikrai yra perspektyvus, ir jo vadovas lengvai tenkina net galimus pačius griežčiausius naujosios doktorantūros tvarkos reikalavimus.
22.   Stasys Jukna 2010.02.07 18:43
  Sauliau, zinoma, grieztai tariant nei vienas is mano naudotu terminu "miega", "arogancija" "sunaikinimas" nera tikslus. Bet as juos specialiai naudojau. Vietoj aptakiu "diplomatisku" fraziu. Mano supratimu arba diskusija yra ASTRI arba nera jokios diskusijos, neapsimoka laiko gaisti. Todel va ir esu linkes uzastrinti ...

Del "sunaikinimo" versus "formos pakeitimo." Jeigu tas prijungimas prie VU tik "formos pakeitimas" - tai kam jis is viso buvo daromas? Bet jis buvo daromas ir net bus Seimo palaimintas. Koks tada tikslas? Kol kas nematau kito sitokio "keisto" elgesio paaiskinimo, kaip SMM nora institutais atsikratyti (kad nebereiketu tiesiogiai ju reikalais rupintis).  Kitas (gana naturalus) noras yra sitaip institutus "suploninti", sumazinti. Dar vienas tikslas (kuriuo beje nelabai tikiu) galetu buti noras Lietuvos moksla tikrai sukoncentruoti, sustiprinti.

Kaip ten bebutu, sitas "formos pakeitimas" yra manau daugiau negu prieraso "VU" prie instituto lenteles prikabinimas ...  Jis pareikalaus PASIKEITIMU paciu MII mokslininku elgesyje. Reikes ne tik dirbti, bet ir mokintis savo rezultatus "parduoti." Bijau, kad tarkim tokiu skyriu ataskaitu kaip iki siol nebeuzteks. Nebeuzteks ir tokiu darbo planu. Reikes, kad bent jau instituto viduje zmones geriau zinotu kas kas daro ir padaro. T.y. bent jau moketi nespecialistams paasikinti kuom uzsiimi ir kodel tai idomu ar reikalinga. Turiu omenyje ne tik specialistams suprantamus "kringelius" ar savokas. To viso mums iki siol nereikejo.

Del "virtualiu diskusiju." Sauliau, su Tavo komentaru pilnai sutikciau, jei kalbetume apie "delfi" ar pan. forumus. Bet cia gi MII diskusijos!! Galimybe pasigincyti strateginiais (zinoma ne taktiniais!) instituto likimo ir tvarkymo reikalais
Suprantu, kad dauguma pasisneka siaip "ne virtualiai". Bet viena yra pasidalinti savo nuomone ar pasiulymais su keletu kolegu, o visai kita tai padaryti viso MII mastu. Man nepatinka pats terminas "virtuali diskusija". Lyg kokia netikra, dirbtina ar pan. Ji tokia pat tikra, kaip ir pokalbis kabinete. Net tikresne! Nes jauti didesne atsakomybe uz tai ka sakai/rasai. Sakydamas "miega" neturejau galvoje, kad visi virs 120 zmoniu pultu diskutuoti :-) Zinoma ne. Turejau galvoje pacia disproporcija: su mazom isimtim MII diskusijose dalyvauja tik apie 3-4 zmones ... ir vis tie patys ... Gal temos ne idomios? Bet kas draudzia siulyti idomesnes, aktualesnes?

Del "paremiancio zodzio doktorantams." Zinoma, Tu cia kiek nusvietei situacija. Bet ne ta turejau galvoje. Tiesiog pati diskusija (ir Neringos klausimas) rodo, kad doktorantai susirupine, nebezino kaip bus toliau. Stai cia ir reiketu vyresniems kolegoms tarti nuraminimo zodi "dirbkit kaip dirbot,kei kas - stosim muru uz jus"
ar ka panasiai. Zinoma, tokie pareiskimai ipareigoja. Bet jie bent leistu jaunimui ta visa "prestroika" nebesirupinti, uzsiimti mokslu.

Del Tomo. Visai neturejau galvoje, kad kokiu "paremianciu zodziu jam reiketu." Jis, matosi turi nuomone ir pasiryzes pats uz ja "pastoveti." Tai gerai! Va tokiu jaunu zmoniu MII ir pasigendu, kai kalbu apie MII diskusijas. Juk tokiu be abejo ir daugiau yra.

P.S. Beje, Sauliau, Tavo prieda "Tačiau tik kokia nenumatyta katastofa galėtų sutrukdyti jam tapti MII doktorantu" (gal Tau paciam ir nenorint) galima butu suprasti ir taip, lyg del kazkokios diskusijoje paskytos nuomones Tomas galetu tureti nemalonumu (pvz. negautu doktoranturos vietos). Isitikines, kad to neturejai galvoje.
23.   S. Maskeliūnas 2010.02.10 18:12
  "arba diskusija yra AŠTRI, arba nėra jokios diskusijos"
Manau, perdėto, neadekvataus 'aštrinimo' reikėtų vengti, nes tai neatitinka tikrovės - ir tik dar labiau situaciją supainioja, gali nepelnytai įžeisti, gal net paskatinti 'keršyti'; ir t.t., ir pan.

"Kol kas nematau kito šitokio "keisto" elgesio paaiškinimo, kaip ŠMM norą institutais atsikratyti"
Vakar teko klausyti ŠMM viceministrės gerb. Nerijos Putinaitės pranešimą; taigi: ŠMM nori, kad Lietuvos fundamentiniai mokslai būtų kuo aukštesnio lygio, o taikomieji mokslai megstų kuo stipresnius bendradarbiavimo ryšius su pramone; žr. ir jos naujausią straipsnį "Laisvė visada reiškia tiek atsakomybės prisiėmimą, tiek riziką" ( www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-02-10-nerija-putinaite-laisve-visada-reiskia-tiek-atsakomybes-prisiemima-tiek-rizika/40252 )

"Man nepatinka pats terminas "virtuali diskusija" "
Turiu omenyje tik tai, kad ji gyvuoja elektroninėje terpėje, vyksta per kompiuterius.

"viena yra pasidalinti savo nuomone ar pasiūlymais su keletu kolegų, o visai kita tai padaryti viso MII mastu"
Daug įmonių naudojasi įvairiomis bendravimo elektroniniu būdu priemonėmis, tačiau kai diskusijų erdvė yra matoma visiems, atviriau kalbėti yra sunku (juk kiekvienam pasitaiko net ir nusišnekėti; kai diskusija yra uždara - gali pasiaiškinti, o kai atvira - tai gali spėti pvz. ką nors nepelnytai įžeisti - ir po to net atsiprašymai nelabai gelbsti).
Todėl ši MII internetinės svetainės dalis pirmiausia yra kaip klausimų uždavimo vieta (mano pareiga būna į užduotus svarbius klausimus atsakyti). Žinoma, niekas nevaržo čia ir rimtai diskutuoti įvairiausiais su MII tiesiogiai ar netiesiogiai susijusiais klausimais, tačiau manęs nestebina, kad masinio dalyvavimo nėra; jo ir nesitikėjau (kaip minėjau ankstesniame pasisakyme). Ir abejoju, ar kokiame nors kitame institute ar universitete yra panaši _visiems_pilnai_atvira_ diskusijų erdvė [nekalbu apie diskusijas mokslinėmis temomis], kurioje dalyvauja labai didelis darbuotojų procentas. Bendravimas MII mastu būtų, jei ne bet kas, o tik tie, kas su MII yra tiesiogiai susiję, galėtų rašyti ir skaityti žinutes.

"čia ir reikėtų vyresniems kolegoms tarti nuraminimo žodį "dirbkit kaip dirbot, jei kas - stosim mūru už jus" "
Manau, labai rimtas MII požiūris į doktorantūrą matosi ir be sakymo, vertinant pagal rezultatus (palyginant su kitais mokslo institutais); tikrai neplanuojama doktorantūrą silpninti. Nuraminimo žodis - abejoju, ar ką nors keistų; galėtų būti palaikytas tuščiažodžiavimu; nekeista, kad jo vengiama. Juk geriau kai 'žygiais, o ne žodžiais....' :-)

"P.S. ... "
Keista, kad jūsų manymu taip galima suprasti; juk todėl ir rašiau tą priedą, kad niekam nekiltų minčių: "lyg dėl kažkokios diskusijoje pasakytos nuomonės ... galėtų turėti nemalonumų".
24.   Stasys Jukna 2010.02.10 21:52
  Sauliau, na zinoma, Tu zinai daug geriau, kas musu po sito pertvarkimo laukia. (As gi turiu tik nuogirdas.) Man gal tik is salies situacija matosi kiek kritiskesne. Butu daugiau nei puiku, jei mano abejones "neatitiktu tikroves, kaip sakei. Jei ruosiantis kautis su priesu paaisketu, kad jokio prieso ir nera - puiku!

Del diskusiju "astrinimo". Cia as kiek kitos nuomones. Diskusija as suprantu kaip zmoniu *dalykini* pokalbi, kur vieno argumentai sunaikinami kito argumentu. Diskusijos, kuriose "tupciojama", bijoma "nepelnytai izeisti" as net "paskatinti kersyti" dalyvauti reikstu sedeti posedyje ir linkcioti galva ... Biznis (teisybes ieskojimas) yra biznis -- asmeniniai santykiams ir asmeninems emocijoms ten ne vieta. Zinoma, kai atsiranda kazkoks sutarimas, galima ir palinkcioti galva. Bet kol jis paiekiamas reikia kautis. Ir kietai. Taip bent as visada dariau konferenciju programiniuose komitetuose ir pan. Keleta kartu esu "susiremes" net su labai garsiais zmonemis, Newanlinna premijos lauretu (A. Razborov ir M. Sudan). Likau "kietu zemaiciu" ("insistent") iki galo. Ir jie buvo po to dekingi - kai kuriu subtilybiu jie nebuvo pastebeje.  Lengvai sutinkant su kitu nuomone negalima atskleisti dalyku, kuriu jie nemato ar praziopsojo.

Visai sutinku, kad esant diskusijoms *atviroms*, daug dalyku apie instituto gyvenima negalima skelbti. Bet Tu gi pats padavei labai idomia ideja: gal butu galima tureti salia internet taip pat *MII intranet*, kuris nebutu matomas kitiems (ne MII zmonems)? Daugelis firmu tai turi. Ten galetume ir karsciau pasigincyti.

Del doktoranturos. Zinoma, faktas (daug doktoranturos vietu) sneka pats uz save. Ka as omenyje turejau, tai daugiau *moralinis* doktorantu palaikymas. Tai pasakyti mane paskatino tik Neringos klausimas. Kad "zygiais ne zodziais" yra geriau - jokios kalbos. Bet reiketu, kad doktorantai apie tuos (esamus ar planuojamus) "zygius" kuo daugiau zinotu.

P.S. Del to priedo: as puikiai supratau Tavo intencija. Tik as i kiekviena dalyka ziuriu is ivairiu kampu. Ir stai, ziuredamas is skeptiko kampo (diskutuosi - tik sau pakenksi, tad patylek) pamaciau cia lyg patvirtinima. Skeptiko argumentas" Ziurek, reikejo net "explicit" pasakyti, kad siuo *konkreciu* atveju to nebus. Bet visas tas dalykas su tio "priedu" nereiksminga smulkmena. Uzmirskim ja.

P.P.S Beje, nuoroda i ponios Putinaitės pranešimą kazkodel nedirba.
25.   Stasys Jukna 2010.02.12 21:30
  Sauliau, nuoroda i viceministres Nerijos Putinaitės interviu jau dirba. As perskaiciau ji. Ir kaip bebutu keista - su daug jos minciu sutinku. Aplamai, su viskuo iskyrus, ta reikala su "krepseliais." Sis "krepseliu" dalykas yra gana naujas dalykas, bent jau Europoje. Bent jau Vokietijoje nieko panasaus nera. Teisingiau - yra, bet tik *prvaciuose* universitetuose. O musu universitetai gi lieka valstybiniais! Finansuojamais mokesciu moketoju! Nujauciu, kad sis dalykas bus po keliu metu nuimtas. Bet kita vertus, pats "manevras" gal ir nera toks blogas. Kaip gi kitaip sunaikinsi ta sustingusi uni organizavima, kai pazintys ir pareigos nusprendzia, kas turi buti destoma? Ir dar daugeli negeru dalyku. Sugalvota gerai: tegul tai padaro "hunveibinai". T.y. pats jaunimas. Tik tai labai pavojingas zaidimas. Zinom, kas Kinijoje buvo ... Del to matyt viceministre ir pridejo: "Pagaliau, ministerijai tenka svarbi atsakomybė nustatant kokybės standartus, bendrąjį  studentų poreikį, kurio reikia valstybei." Taigi, bandyti ta "hunveibinu" padaryta zala minimizuoti ... Vargu ar pavyks ... Nepavyko nei su hunveibinais, nei su taliban'u ... Stai kodel manau, kad arba "krepseliai" bus panaikinti arba turesim bedos: vietoj matematikos destysim tik biznio matematika ... Tiems kurie dar bus cia like - dauguma vaziuos kur dar vis mokslas nemokamas ...

O siaip, is jos interviu supratau, kad mano nuojauta apie institutu jungimo prie uni tikslus nebuvo taip jau ir klaidinga. "... tai aukstojo mokso gelbejimas, ne sklandziai veikiancios sistemos keitimas kita", "buvot ministeriju pavaldybej, priklausomi - stai gausit daugiau laisves. Bet ta laisve - tai ir didele rizika" (suprask: uz biudzetus reikes kautis, niekas nebebus garantuota), "po prtvarkos bus labiau akcentuojamos paciu mokslininku pastangos" (suprask: reikes buti aktvesniems, ka ir sakiau) ir tt.

Labai patiko jos argumentai del dideles Lietuvos universitetu bedos: destytojai dievai, studentai tik "medziaga". Tikrai, sita reiketu keisti. JAV yra visai kitaip. Bet keisti gal reiketu ne taip jau kardinaliai. Stai Vokietijoje panasus vaizdas. Tik tiek, kad cia destytojai gali buti paduodami i teisma. Del to cia net kiekviename egzamine turi buti "liudininkas", zmogus protokoluojantis jo eiga. Taigi, Vokietijai dar toli iki JAV studentu-destytoju santykiu. Bet vokieciai kazkodel tokiu drastisku zingsniu nesiima ... Ir ne veltui: sugriauti lengva ... 

P.S. Sis komentaras nevisai i diskusijos tema. Tiesiog Saulius pasiule paskaityti, ka ir padariau. Ir patarciau kitiems.
26.   S. Maskeliūnas 2010.02.13 22:20
  Kalbant apie studijų krepšelius - manau, verta atkreipti dėmesį į VU prof. Vytauto Daujočio teiginius šiuo klausimu; žr. pvz. jo '09.02.25 d. pranešimo "Pertvarkos pasekmės pagal siūlomą Mokslo ir studijų įstatymą" skaidres www.mii.lt/files/reformos_pasekmes090225.ppt ; straipsnius '09.07.29 d.: "Eksperimento Lietuvos aukštajame moksle padariniai" www.delfi.lt/news/ringas/lit/vdaujotis-eksperimento-lietuvos-aukstajame-moksle-padariniai.d?id=23325359 ; '09.09.03 d.: "Kam naudinga vyriausybės palaiminta paskolų už studijas sistema?" www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=23870595 .
Dar neseniai VU prorektorius prof. J.R. Lazutka gerai atkreipė dėmesį: Lietuvoje yra tik vartojimo kreditai skirti studijoms; tuo tarpu, studijų paskolų sistema (turinti savo privalomus požymius), deja, neegzistuoja.
27.   S. Jukna 2010.02.14 22:47
  V. Daujocio straipsni zinau (net ten padiskutavau kaip "profesorius uzsienyje ..."). Bet tai jau 5-6 menesiai atgal ...

Bet vienas dalykas: tas "krepseliu dalykas" jau pasidare ir mums (MII) aktualus! Negi manom, kad krepseliu deka sumazeje studentu (ir biudzeto) srautai i tarkim MIF musu nelies? MIF tures atleisti zmones, o mes ne?  Manau, kad tas "hunveibinu maras" palies ir mus ... tiesa tik po 2011 metu (aciu Dievui iki tol turim "garantuota" finansavima (kiek girdejau)...  Bet reiketu buti pasiruosus. Reiketu ir kazkokia informacija tiems "hunveibinams" (atsiprasau - Lietuvos zaliam jaunimui) paruosti. Surasyti, ka is kas cia MII daro. Kodel tai idomu/svarbu. Kur mes esam pasauliniame lygyje. Suprantamai kiekvienam abituriantui. Gal kokia trumpa 20-30 puslapiu brosiura padetu jaunima itikinti, kad jie tais "krepseliais" ir MII neaplenktu?

Tad mano pagrintinis "moto" -- JUDINKIMES -- lieka tas pats. Realybe spaudzia ...
28.   Tomas Juskevicius 2010.02.16 00:33
  Tikrai negerai ir man nesmagu, jei neteisingai spejau asmeni pasivadinusi Kazimiero vardu. Manau, tai tik darsyk parodo, koks zalingas yra anonimiskumas diskusiju forumuose.

Del doktorantu palaikymo. Deja, doktorantai (bent kiek aplink matau) kazkokia "bendra tvarka" tokio palaikymo tikrai nesulaukia. Jie yra lyg kokia uodega prie viso akademinio gyvenimo. Viskas siuo atveju priklauso nuo vadovo - jei jis tavim rupinasi, tai jau visai puse bedos galima verstis. Dar palaikymo galima tiketis is keleto padoriu ir sviesiu zmoniu.

Del "sauksto deguto". Esu labai tvirtai isitikines, kad kitaip elgtis sioje situacijoje sunku. As perskaiciau zmogaus nuomone, kuri paremta kazkiais magiskais neva "visiems gerai zinomais" dalykais. I tai reaguoti butu naturalu arba ignoruojant, arba grieztai pasisakant. Tyleniu ir rezignuojanciu pries "pasaulio neteisybe" yra ir taip pakankamai, tad nutariau pasisakyti. Tvirtinant kazka labai stipraus apie dideli buri zmoniu reiktu tureti labai jau solidziu argumentu ir auksta asmenine kompetencija moksle, apie kuri eina kalba, o jei pirmojo pranesimo autorius net nera is VU ar MII, kaip jis taip puikiai gali viska suprasti? Naturaliai persasi nuomone, kad tai tiesiog kazkokia niekuo nepagrista isankstine nuostata, kuri, be to, izeidzianti.

Del doktoranturos ateities susidaro ispudis, kad niekas is esmes nepasikeis (nebent priemimo tvarka), tiesiog pakeltos bangos ir neimanoma nieko konkretaus suzinoti. Jau klausiau daugelio zmoniu tiek MII, tiek VU, kurie turetu apie tai gana gerai nutuokti, bet niekas nieko konkretaus pasakyti dar negalejo. Mazdaug "bus laikas, reikes kazka daryt ir bus nutarta, bent artimiausiu metu neturetu niekas keistis".
29.   S. Maskeliūnas 2010.02.16 08:51
  Dėkui Tomui už, kaip sakoma, pilietišką požiūrį.

Patikslinsiu jo teiginį: "Dėl doktorantūros ateities susidaro įspūdis, kad niekas iš esmės nepasikeis"

2010.01.25 d. plenarinis Lietuvos mokslo tarybos posėdis pritarė Doktorantūros nuostatų projektui; dabar jis pateiktas Švietimo ir mokslo ministerijai; nuostatus tvirtins Vyriausybė.

Susipažinus su šiuo projektu ( http://www.lmt.lt/AKTUALIJOS/Doktorant_nuost_proj_2010%2001%2025.doc ) matosi, kad doktorantūros tvarka pasikeis labai stipriai (atsiras "doktorantūros mokyklos" [kiekviena turinti savo "doktorantūros reglamentą"], "doktorantūros komitetai", "gynimo tarybos" [su ne mažiau kaip vienu nariu iš užsienio mokslo ir studijų institucijų] ir kt.).

Tačiau, nepriklausomai nuo visų neaiškumų, neapibrėžtumų, -  esamiems ir būsimiems doktorantams galime tarti taip, kaip pataria gerb. Stasys: "dirbkit, kaip dirbot; jei kas - stosim mūru už jus".
T.y., iš MII pusės visi reikiami formalumai būtinai bus sutvarkyti ir doktorantūrą tikrai turėsime.
Keisis (nežinia tik: jau šiais ar ateinančiais metais) įvairūs formalumai, tačiau doktorantams studijos iš esmės liks analogiškos kaip dabar.
30.   Tomas Juskevicius 2010.05.16 17:40
  Siemet noreciau stoti i doktorantura i MII. Norejau pasiteirauti, kokia bus nauja priemimo tvarka? O gal niekas nepasikeis nuo pernai? Jau beliko vos menesis su truputeliu iki to stojimo, bet kazkaip visi sako, kad dar niekas neaisku.
31.   S. Maskeliūnas 2010.05.31 18:53
  Nuo pernai - pasikeitimai rimti: stojimas vyks į Vilniaus universitetą (nes doktorantūros studijų pradžios diena - spalio 1 d. - tuo pačiu yra ir MII buvimo VU dalimi pirmoji diena).

Doktorantūros skelbimas: www.mii.lt/index.php?siteaction=news_notices.view&id=2045

Kviečiame ketinančius studijuoti VU MII doktorantūroje teikti paraiškas!
32.   Nesvarbu 2010.06.02 10:07
  Nesąmonė. Kur doktorantūros stojamojo egzamino programa?
33.   Stojantysis 2010.06.03 17:37
  "Nesvarbu": aš mokausi pagal programą, esančią šiame puslapyje http://mif.vu.lt/lt/stojantiesiems (nuorodos doktorantams yra puslapio apačioje).
34.   viktoras Saulys 2013.08.26 12:39
  buvo taip malonu skaityti Stasio mintis, nuomones , mokslines diskusijos esmes, zinoma, negalejau pilnai suvokti, bet bendri dalykai; viesumo vengimas bei formalumai kreipiantis man irgi nepriimtini Aciu  ir pagarba SAULES gimnazijos mokslo vyrui

Atsakyti:
vardas:
el. paštas:
tekstas:Valid CSS! Valid HTML 4.01!
Svetainės struktūra  © VU Matematikos ir informatikos institutas, 2003–2018